Samochód elektryczny czy hybrydowy – który wybrać?

Zastanawiasz się, czy kupić samochód elektryczny? A może hybrydowy będzie lepszym rozwiązaniem? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, już teraz sprawdź wady i zalety obu pojazdów.

1.    Jak działa samochód hybrydowy?

2.    Rodzaje samochodów hybrydowych

3.    Jak działają samochody elektryczne?

4.    Jakie zalety ma samochód elektryczny?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem samochodu elektrycznego lub hybrydowego i nie wiesz, którą opcję wybrać, zapoznaj się z działaniem obu rozwiązań już teraz. Dzięki temu łatwiej wybierzesz najlepszy pojazd dla siebie. W niniejszym artykule w skrócie omawiamy działanie obu samochodów. Zapraszamy do lektury!

Jak działa samochód hybrydowy?

Jak właściwie działa samochód hybrydowy? Warto wiedzieć, że napęd hybrydowy to nic innego, jak po prostu jednoczesna praca silnika benzynowego oraz elektrycznego. Ten drugi wspomaga rozwiązanie benzynowe głównie przy ruszaniu oraz przyspieszaniu. Niekiedy można pokonać również niewielkie odległości tylko z udziałem silnika elektrycznego, ale dotyczy to głównie takich prędkości, które rozwija się przy poruszaniu po mieście. Jeśli dużo stoisz w korkach, samochód hybrydowy może okazać się dla Ciebie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – szczególnie w porównaniu ze standardowymi, benzynowymi pojazdami.

Rodzaje samochodów hybrydowych

Aktualnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów samochodów hybrydowych. Poza klasycznymi pojazdami dostępne są także rozwiązania typu pug-in oraz tak zwana miękka hybryda. Klasyczny samochód hybrydowy to połączenie dwóch silników – a mianowicie elektrycznego i spalinowego. Mogą pracować zarówno szeregowo, jak i równolegle.

Pojazdy z napędami typu plug-in to rozwiązania, które można ładować za pośrednictwem wtyczki. Ponadto w samochodach hybrydowych tego rodzaju kierowca sam decyduje, który napęd chce w danym momencie używać. Można jeździć pojazdem typu plug-in nawet w sytuacji, gdy zabraknie nam benzyny. Kiedy warto decydować się na ten wariant? Przede wszystkim wtedy, gdy mamy dostęp do stosunkowo taniego źródła energii.

Miękka hybryda to samochód z układem mild hybrid. Najważniejszym elementem pojazdu tego rodzaju jest silnik spalinowy. Elektryczny pełni funkcję rozrusznika oraz alternatora. Zatem samochód będzie elektrycznie napędzany tylko w momencie ruszania i na prędkościach początkowych. Instalacje mild hybrid posiadają właściwie dwa akumulatory. Ten drugi przechowuje energię dla elektrycznego silnika.

Jak działają samochody elektryczne?

Samochód elektryczny to rozwiązanie, które ma w sobie tylko i wyłącznie napęd elektryczny – bez wspomnianego przy „hybrydach” silnika spalinowego. Energię elektryczną magazynuje się w specjalnych akumulatorach, z których przekazywana jest dalej – do silnika elektrycznego. Taki silnik napędza koła bezpośrednio lub poprzez zespół mechanicznych przekładni.

Akumulatory ładuje się za pośrednictwem zewnętrznego źródła zasilania. W niektórych przypadkach można wykorzystać nawet gniazdko elektryczne, które mamy w domu.

Jakie zalety ma samochód elektryczny?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych? Przede wszystkim pojazdy tego rodzaju są dużo mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego w porównaniu z każdym innym napędem. Wbrew pozorom koszty utrzymania samochodu elektrycznego również są niższe, chociażby z tego względu, że nie płacisz przecież za paliwo, a w wielu miejscach nadal można znaleźć darmowe ładowarki. Same przeglądy okresowe również aktualnie należą do stosunkowo tanich. W samochodach elektrycznych nie trzeba zmieniać oleju, a tarcze hamulcowe czy klocki zużywają się dużo wolniej. Dlaczego? Ponieważ z reguły pojazd elektryczny hamuje silnikiem – tym samym odzyskuje energię.

Do zalet zalicza się także większą wydajność, bezpieczeństwo, cichą pracę oraz niską awaryjność. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy