Samochód elektryczny. Najważniejsze argumenty za jego kupnem

Większość ekspertów jest zgodna co do tego, że pojazdy elektryczne są w stanie znacznie poprawić komfort życia w polskich miastach. Jednym z poważniejszych problemów w metropoliach – choć oczywiście nie tylko – okazuje się bowiem smog, którego ważnym źródłem okazują się samochody z silnikami spalinowymi – zwłaszcza diesla. Produkowane przez nie spaliny są też problemem na gruncie ekologicznym, bo wchodzące w skład spalin związki wydajnie przyczyniają do przyspieszenia zmian klimatu.

  1. Argument numer 1: Troska o środowisko
  2. Argument numer 2: Niskie koszty eksploatacji
  3. Argument numer 3: Coraz lepsza infrastruktura
  4. Argument numer 4: Szeroki wybór modeli

Właśnie troską o dobro środowiska naturalnego należy tłumaczyć sobie rosnącą popularność elektromobilności. Warto jednak pamiętać, że korzyści z posiadania samochodu elektrycznego nie sprowadzają się tylko i wyłącznie do świadomości, że jest się częścią społeczności poprawiającej stan powietrza w miastach i poza nimi. Wiele z nich odczujemy też osobiście i znacznie ułatwią nam one wiele codziennych czynności. Czemu jednak warto zdecydować się na samochód elektryczny? Jakie są zalety jego posiadania?

Argument numer 1: Troska o środowisko

Chociaż o tym powodzie już wspomnieliśmy warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Tym bardziej, że zdaniem wielu osób elektromobilność wcale nie przyczynia się do poprawy czystości powietrza. W tym miejscu należy przytoczyć wyniki badań naukowych, które wyraźnie mówią, że nawet niskiej jakości baterie zmniejszają o ponad 20 procent ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych związków. Warto o tym pamiętać, rozważając przesiadkę z auta z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym na „elektryka”.

Argument numer 2: Niskie koszty eksploatacji

Część osób odwleka przejście na napęd elektryczny z powodu rzekomo wysokich kosztów eksploatacji e-samochodu. Prawda jest jednak inna – auta zasilane energią elektryczną mogą być znacznie tańsze w eksploatacji niż te z silnikiem spalinowym. Warunkiem jest jednak posiadanie wydajnej ładowarki i korzystanie z odpowiedniej taryfy. Wiele miast nie pobiera ponadto od właścicieli e-aut opłat za korzystanie ze stref płatnego parkowania. Dla osób, które często korzystają z takich miejsc parkingowych, taka ulga może oznaczać naprawdę duże odciążenie dla budżetu.

Argument numer 3: Coraz lepsza infrastruktura

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z samochodu elektrycznego wiązało się ze sporymi utrudnieniami. Ich źródłem była przede wszystkim niezbyt rozbudowana, dopiero raczkująca infrastruktura. W połączeniu z niską pojemnością baterii oznaczało to praktyczny brak możliwości pokonywania długich tras. Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Stacje do ładowania funkcjonują dziś przy centrach handlowych, hotelach, uczelniach, restauracjach czy zakładach pracy. Mamy też możliwość załadowania baterii na stacjach benzynowych.

Argument numer 4: Szeroki wybór modeli

Modele elektryczne znajdziemy dziś w ofercie właściwie wszystkich najważniejszych producentów. Stale poprawia się też jakość samochodów elektrycznych – są one dziś równie dobrym wyborem, co samochody z silnikami spalinowymi (również w przypadku kierowców ze sportowym zacięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy