Pojazdy elektryczne. Jak wybrać najlepszy?

Pojazdy zasilane energią elektryczną to jedna z technologii, które mogą zahamować tempo zmian klimatycznych. Co trzeba o nich wiedzieć? Jak wybrać typ najlepiej dostosowany do swoich potrzeb?

Specjaliści są zgodni co do tego, że szeroko pojęty transport w ogromnej mierze odpowiada za stan czystości środowiska naturalnego i powietrza, którym oddychamy. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe, które emitują do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń. Te pierwsze przyczyniają się przyspieszenia zmian klimatycznych, które w ostatnich latach dają o sobie coraz mocniej znać. Drugie są zaś głównym składnikiem smogu, który przyczynia się między innymi do rozwoju chorób płuc i nowotworów.

Jednym z najważniejszym elementów walki z wyżej wymienionymi problemami jest z całą pewnością redukcja liczby samochodów i motocykli poruszających się po naszych drogach. Nie ma wątpliwości co do tego, że bardzo istotnym zagadnieniem jest promocja wszelkich form elektromobilności. Ten sektor rynku oferuje wiele rodzajów pojazdów. Który z nich w konkretnym przypadku okaże się najlepszy? Na to pytanie odpowiadamy w nowym artykule.

Elektromobilność. Niewielkie pojazdy dostępne bez uprawnień

Zdecydowana większość z nas elektromobilność kojarzy przede wszystkim z elektrycznymi samochodami. Choć stanowią one jeden z głównym sektorów tego rynku, to nie należy zapominać, że napęd elektryczny jest dostępny również w innych typach pojazdów. Tu wspomnieć należy przede wszystkim o rowerach, które coraz częściej można spotkać na ulicach polskich miast. Należy jednak pamiętać, że silnik w ich przypadku służy jedynie do wspomożenia ludzkich mięśni, ułatwiając pokonywanie podjazdów i eliminując problem pocenia, co może mieć ogromne znaczenie dla osób planujących używać roweru do dojazdów do pracy.

Mówiąc o elektrycznych pojazdach, nie sposób nie wspomnieć też o takich propozycjach, jak deskorolki, segweye, skutery, a nawet quady i motocykle. Część z nich może wymagać od prowadzących je osób posiadania odpowiednich uprawnień. Rowery, deskorolki czy skutery można natomiast prowadzić nawet nie posiadając prawa jazdy, co czyni je bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem i znacznie poszerza grono osób mogących skorzystać z ich potencjału.

Samochody elektryczne. Czemu warto kupić jeden z nich?

Samochody elektryczne z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. O ile jeszcze kilka lat temu na polskich drogach były one bardzo rzadkim widokiem, to obecnie – szczególnie w dużych miastach – są spotykane właściwie na każdym kroku. Rosnące zainteresowanie tego typu napędami to wynik przede wszystkim dwóch czynników. Pierwszym jest wciąż poprawiająca się infrastruktura (stacje ładowania, serwisy itp.), które pozwalają jeździć elektrykami bez obaw o ewentualne problemy.

Drugi to zaś coraz większa świadomość dotycząca tego, jak szkodliwy wpływ na środowisko naturalne mają silniki spalinowe. W połączeniu z rozbudowaną ofertą producentów oraz coraz większą liczbę dostępnych modeli, znacznie poszerza to grono zwolenników elektromobilności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy