Nowe rekomendacje Unii Europejskiej związane z OZE

Nowe rekomendacje Unii Europejskiej związane z OZE

Unia Europejska przygotowała nowe rekomendacje dla wszystkich państw członkowskich, które mogą nie tylko przyspieszyć, ale również ułatwić proces przyłączania Odnawialnych Źródeł Energii do sieci energetycznych.

Dzięki temu między innymi elektrownie wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne będą mogły zostać przyłączone do sieci bez skomplikowanych formalności. To właśnie na problemy z tym związane często skarżą się inwestorzy z krajów należących do UE, co widać również w Polsce.

Wysokie koszty przyłączenia do sieci

Rosnące koszty przyłączenia do sieci od dłuższego czasu stanowią dodatkowe utrudnienie dla inwestorów, którzy chcieliby zainwestować w OZE. Dodatkowo mogą wpływać na rentowność całej inwestycji, co z kolei może prowadzić do porzucenia planów przez inwestorów.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, formalności związane z przyłączeniem OZE do sieci powinno dać się załatwić w jednym okienku, a towarzyszące temu procedury należy zdigitalizować.

Bardzo ważne jest również wprowadzenie transparentnych zasad, co pomoże zarówno inwestorom, jak i operatorom sieci.

Mapy obrazujące możliwości przyłączenia do sieci

Kolejnym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie map, które stanowiłyby dla inwestorów źródło informacji na temat tego, jak wygląda możliwość uzyskania przyłączenia do sieci dla konkretnych lokalizacji. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Hiszpanii, gdzie nałożono obowiązek udostępniania tego typu map przez operatorów sieci przesyłowej i dystrybucyjnej.

Wspomniane rekomendacje mogą okazać się istotnym krokiem w rozwoju OZE, o czym za jakiś czas będzie można przekonać się również w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy