Największa farma wiatrowa w Polsce

Największa farma wiatrowa w Polsce

Położona w gminie Huszlew farma wiatrowa Juniewicze to największa tego typu instalacja zbudowana przez szwedzki koncern OX2. Chociaż OX2 wciąż odpowiada za techniczne i komercyjne aspekty nowej instalacji, to jej właścicielem jest brytyjski inwestor Octopus Energy Generation.

Szesnaście 180-metrowych turbin

Duże wrażenie robi przede wszystkim liczba turbin składających się na farmę wiatrową. Jest ich aż 16, a każda ma niemal 180 metrów (wysokość wieży to 120 metrów, a 60 m mają łopaty). Ich łączna moc wynosi aż 48 MW, co oznacza, że instalacja Juniewicze może wyprodukować w ciągu roku około 139 GWh energii elektrycznej.

Taka ilość wystarczy to zaspokojenia potrzeb energetycznych blisko 32 tysięcy gospodarstw domowych.

Inne projekty OX2 w Polsce

Największa w Polsce farma wiatrowa to kolejna inwestycja zrealizowana przez OX2. Jej wcześniejsze projekty (wśród nich znalazły się również inne farmy wiatrowe) działają między innymi na Wielkopolsce i Podlasiu.

Firma aktywnie angażuje się w rozwój lokalnych społeczności, czego przykładem może być współpraca z Zespołem Szkolno-Wychowawczym w Huszlewie. Pozwoliło to zorganizować warsztaty poświęcone odnawialnym źródłom energii.

Do tego dochodzi przebudowa dróg lokalnych, budowa placu zabaw oraz współfinansowanie zakupu nowego autobusu szkolnego.

Otwarcie tak dużej farmy wiatrowej, jaką jest instalacja Juniewicze to istotny krok w kierunku zrównoważonej energetyki w Polsce. Inni wykonawcy mogą więc brać przykład z OX2, szczególnie jeżeli chodzi o wspieranie lokalnych społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy