Odnawialne źródła energii i elektromobilność. Co możesz zrobić dla planety?

Kryzys klimatyczny w ostatnich latach stał się już nie tylko przedmiotem ostrzeżeń ze strony naukowców. Coraz częściej ich skutki możemy zaobserwować na własne oczy. Lata z roku na rok stają się coraz gorętsze, co niekorzystnie wpływa na jakość naszego życia. Powoduje też susze, które są poważnym zagrożeniem dla rolnictwa, przemysłu i zdrowia ludzi. Naukowcy przewidują, że już w najbliższej przyszłości może dojść do masowych migracji i wojen prowadzonych o dostęp do wody pitnej.

Nie sposób też nie zwrócić uwagi na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe. Silne śnieżyce, huragany, gwałtowne ulewy i burze, a nawet trąby powietrzne jeszcze do niedawna były w naszym kraju właściwie niespotykane. Obecnie zdarzają się właściwie każdego miesiąca. Specjaliści są zgodni co tego, że obecnie jesteśmy w ostatnim momencie, w którym możemy je zatrzymać. Wymaga to działania ze strony dosłownie wszystkich. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, co każdy z nas może zrobić dla klimatu.

Jak przyczynić się do ochrony klimatu? Ogranicz jazdę samochodem

Naukowcy od lat ostrzegają przed szkodliwym wpływem, jaki na środowisko naturalne wywierają silniki spalinowe. Niestety liczba samochodów poruszających się po drogach na całym świecie sukcesywnie rośnie. W wielu przypadkach można jednak zrezygnować z samochodu. Jeśli służy on nam wyłącznie do dojazdów na stosunkowo nieduże odległości, z powodzeniem możemy zastąpić go rowerem, spacerem lub komunikacją publiczną.

Jeśli jednak do pracy lub szkoły musimy dojechać większy dystans, warto wyposażyć się w któryś z pojazdów zasilanych energią elektryczną. Może to być samochód elektryczny lub któryś z tańszych i mniejszych pojazdów – rower elektryczny, e-skuter, elektryczną hulajnogę lub deskorolkę. Nie tylko często okazują się one dużo bardziej funkcjonalne w miejskim ruchu, ale też nie wymagają posiadania uprawnień.

Jak pomóc w ochronie środowiska naturalnego? Odnawialne źródła energii

Chociaż całkowite odejście lub przynajmniej znaczące ograniczenie znaczenia energetyki węglowej jest na obecną chwilę niemożliwe i wymaga przede wszystkim zmian systemowych, to swoją cegiełkę do tego może dołożyć wielu z nas. Chodzi tu przede wszystkim o montaż paneli fotowoltaicznych, których ceny spadają wraz z każdym rokiem. Ich instalacja wiąże się nie tylko ze zmniejszeniem negatywnego wpływu na środowiska, ale też realnymi oszczędnościami – pozwala bowiem w dużym stopniu obniżyć wysokość rachunków od dostawcy energii.

Troska o klimat – najważniejsze czynności. Dobre nawyki każdego dnia

Spowolnienie – a w dłużej perspektywie także zatrzymanie – zmian klimatu wymaga też zmiany codziennych nawyków. Poza wspomnianą rezygnacją z samochodu, bardzo duże znaczenie ma też segregowanie śmieci, które pozwala odzyskać dużą część surowców wtórnych. Nie sposób zapomnieć też o szkodliwym wpływie, jaki na naszą planetę ma hodowla zwierząt – dobrze więc ograniczyć spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych, a nawet całkowicie z nich zrezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy