Jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę?

Jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne na dobrą sprawę można zamontować wszędzie, jednak trzeba pamiętać, że od wyboru odpowiedniego podłoża zależy nie tylko to, czy proces montażu przebiegnie sprawnie, ale również wydajność samych paneli.

Przykładowo montaż instalacji fotowoltaicznej na budynkach z płaskim dachem jest zazwyczaj dużo łatwiejsza niż przy dachach wielospadowych.

Oprócz rodzaju dachu trzeba również uwzględnić jego konstrukcję. Więcej informacji na temat tego, jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę, znajdziesz poniżej.

Jaki rodzaj dachu pod fotowoltaikę?

Jeżeli chodzi o najczęściej spotykane typy dachów, podczas analizy możliwości montażu paneli warto mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy:

  • Dachy płaskie – pozwalają na przeprowadzenie szybkiego i bezproblemowego montażu, ale w niektórych przypadkach koniecznie może być zamówienie dodatkowych konstrukcji balastowych.
  • Dachy dwuspadowe – jeżeli mają odpowiednią orientację, montaż paneli nie powinien stanowić problemu.
  • Dachy wielospadowe – w tym przypadku należy wybrać doświadczoną ekipę, ponieważ prace na takich podłożach są bardziej skomplikowane.
  • Dachy kopertowe – mogą przysporzyć problemów związanych z nasłonecznieniem.

Pokrycie dachowe a montaż paneli słonecznych

W kwestii wyboru najlepszego pokrycia dachowego pod montaż fotowoltaiki należy tak naprawdę zapamiętać dwie rzeczy. O ile przy takich materiałach jak blachodachówka, blacha trapezowa czy papa montaż nie stanowi wyzwania, to problemy pojawiają się przy dachówkach ceramicznych.

Najwięcej trudności przysporzy jednak gont bitumiczny, dlatego przed rozpoczęciem prac należy skonsultować je z ekspertem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy