Wydajność instalacji fotowoltaicznej – co na nią wpływa?

Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej? Czynników jest kilka i warto je poznać, jeszcze zanim zdecydujemy się na inwestycję. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do szybkiej lektury!

1.       Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

2.       Sprawność fotowoltaiki zimową porą

3.       Które panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne?

Jakie czynniki wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej? Czy wystarczy jedynie wybrać odpowiedni rodzaj paneli, aby mieć zagwarantowaną wysoką sprawność fotowoltaiki? Okazuje się, że nie. Wpływ na wydajność ma wiele parametrów, o których wspominamy poniżej.

Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Co zatem wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej? Poza oczywiście rodzajem paneli to także ich lokalizacja. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli na południe. Oprócz tego temperatura powietrza. Specjaliści uważają, że optymalną temperaturą dla paneli jest 25 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa, może doprowadzić do szybszej degradacji instalacji oraz przegrzewania się paneli. Istotnym czynnikiem jest oczywiście kąt nachylenia paneli. Najlepszy kąt to od 35 do 38 stopni.

Wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma także jej moc, pora roku oraz to, czy zostały prawidłowo zamontowane. Pamiętaj również o tym, że warunki pogodowe mogą mimo wszystko obniżać sprawczość paneli. Mamy na myśli – na przykład – zalegający na nich śnieg.

Sprawność fotowoltaiki zimową porą

Fotowoltaika z reguły nie produkuje prądu nie tylko nocą, ale i w sytuacji, gdy panele są pokryte śniegiem. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika nie działa zimą. Jeśli regularnie odśnieżamy moduły i świeci słońce, instalacja będzie wytwarzać energię elektryczną. Jednakże będzie jej na pewno mniej niż letnią porą. W zimie wydajność fotowoltaiki spada – szczególnie w grudniu i styczniu, gdyż to właśnie wtedy dociera do nas najmniej światła słonecznego.

I chociaż ten spadek wydajności fotowoltaiki zimą może być znaczący, to w dalszym ciągu warto zainwestować w panele fotowoltaiczne. Wiosną czy latem instalacja jest w stanie produkować dużo więcej prądu, niż zużywamy. Dzięki temu zimą możesz ewentualnie odebrać te nadwyżki ze swojej sieci energetycznej.

Które panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne?

Zastanawiasz się, które panele fotowoltaiczne są właściwie najbardziej wydajne? Aktualnie na rynku znajdziesz przede wszystkim panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i z krzemu amorficznego. Najbardziej efektywne, ale i jednocześnie najdroższe to panele monokrystaliczne. Czy warto w nie inwestować? Tak, szczególnie jeśli dysponujemy małą powierzchnią przeznaczoną na ich montaż. Mniej wydajne są panele polikrystaliczne, ale wbrew temu cieszą się sporą popularnością w Polsce między innymi ze względu na niższą cenę. Potrzebują nieco więcej przestrzeni montażowej, ale jednocześnie lepiej sprawdzają się przy rozproszonym świetle. Z tego powodu poleca się je montować w takich miejscach, gdzie mamy do czynienia z często zachmurzonym niebem. W takiej sytuacji chmury działają jak swego rodzaju filtr i to światło rozpraszają. O ile w Polsce w sezonie letnim lepsze wyniki uzyskamy dzięki panelom monokrystalicznym, o tyle polikrystaliczne będą pracować lepiej w pozostałej części roku. Zatem przy naszej szerokości geograficznej warto wybierać panele polikrystaliczne.

Na rynku można znaleźć także panele z krzemu amorficznego. To najtańsze rozwiązanie oraz najmniej wydajne. Bardzo rzadko się je wykorzystuje – głównie tam, gdzie montaż większych i cięższych instalacji jest niemożliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy