Czym są moduły fotowoltaiczne?

Na co należy zwracać uwagę, wybierając baterie słoneczne? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy!

  1. Z czego składają się moduły fotowoltaiczne?
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii słonecznych?

Moduł fotowoltaiczny, nazywany również baterią słoneczną czy panelami słonecznymi, to nic innego jak specjalne urządzenie, które wykorzystuje się do produkowania energii elektrycznej. Do zalet tego rozwiązania zalicza się przede wszystkim ekologiczność, ponieważ bateria nie powoduje żadnej emisji CO2, a także uniezależnienie się od zakładów energetycznych.

Z czego składają się moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne to nic innego jak układy ogniw słonecznych, które zostały połączone w sposób szeregowy lub szeregowo-równoległy. Z racji tego, że ogniwa fotowoltaiczne są dosyć kruche, a wszelkie warunki zewnętrzne mają na nie negatywny wpływ, łączy się je w jedną większą jednostkę zwaną baterią słoneczną. Moduł taki składa się z puszki połączeniowej, ramy, folii PET, ogniwa, folii EVA oraz hartowanej szyby.

Aktualnie do najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych baterii zalicza się:

  • moduły monokrystaliczne – o ciemnym kolorze, charakteryzujące się wysoką sprawnością (17-20%)
  • moduły polikrystaliczne – w kolorze niebieskim, o sprawności wynoszącej od 15 do 17%

Moduły monokrystaliczne są droższym, ale i bardziej wydajnym rozwiązaniem, polecanym głównie tam, gdzie mamy do czynienia z małą powierzchnią i zapotrzebowaniem na dużą moc. To, co jeszcze może wpłynąć na wybór akurat tego modelu to estetyka. Baterie monokrystaliczne są przyjemniejsze dla oka ze względu na ciemniejszy kolor, a także na ogniwa o nieregularnym kształcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli słonecznych?

Po pierwsze technologia, o której już nieco wspomnieliśmy wyżej. Najpopularniejsze są moduły polikrystaliczne w charakterystycznym niebieskim kolorze. Jednakże, jeśli potrzebujesz nieco wydajnego panelu, a masz ograniczoną przestrzeń, zwróć uwagę na rozwiązanie monokrystaliczne.

Kolejną kwestią jest producent. Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, dlatego nie warto wybierać najtańsze rozwiązania, które mają krótką żywotność lub nie radzą sobie z warunkami zewnętrznymi. Przy decydowaniu zwróć uwagę przede wszystkim na to, jak długo dany producent zajmuje się produkcją paneli i czy ma wyrobioną pewną renomę. To zagwarantuje, że wybrany przez Ciebie produkt będzie efektywny i nigdy Cię nie zawiedzie. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz polską markę, europejską, a może azjatycką – tak, według specjalistów nie warto kierować się myślą, że wszystko, co chińskie jest słabe. Wiele europejskich firm wykorzystuje ogniwa, które produkowane są w Azji, a nawet i w całości tworzy tam baterie słoneczne.

Po trzecie ważna jest gwarancja. Pamiętaj, by była to gwarancja liniowa, dzięki której reklamacje będziesz mógł składać, kiedy zajdzie taka potrzeba. W przypadku długości okresu ważne by gwarancja na problemy mechaniczne nie była krótsza niż 10 lat, zaś na wydajność – najmniej 25 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy