Jakie są wady i zalety fotowoltaiki?

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie jesteś pewny, czy rozwiązanie tego rodzaju sprawdzi się w Twoim domu? Już teraz sprawdź, jakie są wady i zalety fotowoltaiki. Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.

1.   Co to jest fotowoltaika?

2.   Jakie zalety ma fotowoltaika?

3.   Jakie są wady fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością z wielu względów. I mimo iż system tego rodzaju ma wiele zalet, to jednak nie jest pozbawiony wad. Warto poznać zarówno plusy i minusy, aby mieć pewność, że faktycznie uda nam się w 100% wykorzystać potencjał fotowoltaiki i nie rozczarujemy się tym systemem. Zanim jednak przejdziemy do omawiania zalet i wad, przypomnijmy w skrócie, czym fotowoltaika w ogóle jest.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem, w trakcie którego pozyskuje się prąd. Prąd ten pozyskuje się ze słońca. Zatem dzięki tej technologii możemy pozyskać tak zwaną energię słoneczną, dzięki której mamy – na przykład w domu – prąd. Aktualnie system ten jest najprostszą metodą wytwarzania energii. Dochodzi tu to zjawiska konwersji słonecznego promieniowania w stały prąd, czyli prąd elektryczny. Do tego wykorzystuje się panele fotowoltaiczne. Następnie taki prąd trafia do falownika (inaczej inwertera) i tam przekształcany jest w prąd zmienny, którym możemy zasilić całą swoją nieruchomość.

Ewentualne nadwyżki trafiają bezpośrednio do sieci. Oczywiście pozostają tam do momentu, aż nie zostaną wykorzystane przez użytkownika.

Okazuje się, że fotowoltaika ma sporą przewagę w porównaniu z innymi, równie popularnymi źródłami – na przykład z energią wiatrową czy z biomasą. Dlaczego? Ponieważ może być stosowana praktycznie wszędzie. Ilość energii, którą pozyskamy, zależy tylko i wyłącznie od tego, jak intensywne w danym miejscu jest promieniowanie słoneczne. Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne zmienia się w zależności nie tylko od pory dnia, ale i pór roku, szerokości geograficznej czy ilości pyłów.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę? Przede wszystkim dlatego, że dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Sama fotowoltaika jest stosunkowo droga, ale inwestycja bardzo szybko się zwraca. Ponadto zawsze możesz skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania.

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Jakie zalety ma fotowoltaika? O pierwszej z nich już właściwie wspominaliśmy. Fotowoltaika jest niewyczerpanym wręcz źródłem energii. Ponadto uważa się ją na zieloną energię z tego względu, że w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska. Do zalet zalicza się także wytrzymałą konstrukcję paneli oraz stosunkowo nieskomplikowaną ich konserwację. Fotowoltaika daje także możliwość nawiązania współpracy z siecią energetyczną, jeśli tylko jesteś tym zainteresowany.

Wielu zainteresowanych za zaletę uważa również fakt, że fotowoltaika automatycznie podnosi wartość danej nieruchomości. Jeśli myślisz nad sprzedaniem domu w nieco dalszej przyszłości i tylko to powstrzymuje Cię przed montażem fotowoltaiki, nie czekaj, tylko już teraz zainwestuj w ten system. 

Jakie są wady fotowoltaiki?

Fotowoltaika ma również swoje minusy. Okazuje się, że falowniki nie mają aż tak długiej żywotności, jak panele fotowoltaiczne. Ponadto sprawność całego systemu jest mocno uzależniona od sprawności każdego elementu z osobna. Na fotowoltaikę wpływ ma również pogoda – im mniejsze promieniowanie słoneczne, tym równie mniejszą ilość energii uda nam się uzyskać. Sprawność paneli fotowoltaicznych ograniczają także zanieczyszczenia – nawet kurz.

Artykuł stworzony przy współpracy z doradcyenergetyczni.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy