Wykorzystanie technologii blockchain w rozwoju energii odnawialnej

Wykorzystanie technologii blockchain w rozwoju energii odnawialnej

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy chcące zmniejszyć wpływ swojej działalności na emisję dwutlenku węgla, coraz częściej interesują się energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł.

Branża ta stoi jednak przed wieloma wyzwaniami, które wymagają poszukiwania nowych rozwiązań.

Niektóre z licznych wyzwań to konieczność monitorowania procesu produkcji energii, jej zużycia oraz występowanie różnic w zapotrzebowaniu na energię. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem tych problemów może okazać się technologia blockchain. Oferuje ona dostępną dla każdego bazę danych pozwalających nawet osobom nietechnicznym łatwo śledzić i zarządzać zasobami energii.

Czym właściwie jest technologia blockchain?

Blockchain (w Polsce określany czasami łańcuchem bloków) to powiązane rekordy danych. Każdy z nich (nazywany blokiem) zawiera znacznik czasu, danych transakcji oraz haszu (jest to kryptograficzny skrót z treści) bloku występującego przed nim. To sprawia, że każdy nowy blok jest powiązany z ze wszystkimi, jakie kiedykolwiek zostały zapisane na blockchainie.

Do czego blockchain w energetyce?

Jak widać dzięki zastosowaniu technologii blockchain, można bez problemu udostępnić wszystkie dane o dotychczasowych transakcjach. W branży energetyki odnawialnej mogłoby to ułatwić handel pomiędzy firmami i osobami fizycznymi. To wyeliminowałoby z rynku pośredników, co mogłoby przełożyć się na korzystniejsze ceny. Taki zdecentralizowany system energetyczny dałby klientom większą niezależność i łatwiejszy dostęp do ofert różnych dostawców energii.

Zalety wdrożenia technologii blockchain

Najważniejsze zalety, jakie przyniosłoby wdrożenie technologii blockchain, to w tym przypadku:

  • większa przejrzystość transakcji – w sytuacji, w której wszystkie transakcje są jawne i łatwe do prześledzenia, klienci nie muszą się zastanawiać, czy ich dostawca na pewno oferuje atrakcyjne warunki.
  • niezawodność łańcuchów bloków – technologia blockchain mogłaby przyczynić się do istotnej poprawy bezpieczeństwa całego systemu energetycznego. To natomiast jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach ze względu na wzmożone ryzyko cyberataków.
  • zwiększenie produktywności – dzięki zaletom blockchainów można ograniczyć koszty związane z koniecznością utrzymywania tradycyjnych systemów informatycznych oraz administracyjnych, ponieważ mniej osób musiałoby na co dzień pracować przy ich obsłudze.

Warto również podkreślić, że wprowadzenie technologii blockchain do branży energetyki odnawialnej wcale nie musiałoby oznaczać końca dla obecnie wykorzystywanych rozwiązań. Można by po prostu zintegrować istniejące systemy ze wspomnianą technologią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy