Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne zawsze ma sens?

Wielokrotnie opisywaliśmy zalety paneli fotowoltaicznych oraz tego, jak wiele korzyści daje możliwość samodzielnego produkowania prądu. Oszczędza się pieniądze, nie generuje szkodliwego wpływu na środowisko. Nie należy jednak zapominać o tych kilku sytuacjach, w których taki zakup… jest nieopłacalny.

  1. Zakup instalacji czy zmiana miejsca zamieszkania?
  2. Zacieniony dach domu
  3. Konieczność wymiany całego dachu

Może to być dużym zaskoczeniem dla osób, które od dłuższego czasu przeglądają informacje o panelach słonecznych i wydaje im się, że jest to najlepsza technologia. Na szczęście sytuacji, w których takie rozwiązania się nie sprawdzą, jest tylko kilka. Wystarczy więc, że sprawdzisz poniższe przykłady, a będziesz mógł pozbyć się wątpliwości i podjąć słuszną decyzję.

Zakup instalacji czy zmiana miejsca zamieszkania?

Niektórzy bardzo pochopnie podejmują decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ sprzedawcy korzystają z takich argumentów jak wyjątkowa oferta czy ostatnia szansa. W praktyce jednak nie należy się śpieszyć, zwłaszcza że technologia jest cały czas rozwijana. Nawet jeżeli wrócisz do pomysłu za kilka miesięcy i będziesz musiał zapłacić nieco wyższą cenę, to istnieje duża szansa, że zastosowane wówczas panele będą po prostu lepsze. Trzeba też zastanowić się wspólnie z całą rodziną, czy w ciągu najbliższych 5-10 lat nie będziecie chcieli zmienić miejsca zamieszkania. W przeciwnym razie ich zakup nie ma sensu, ponieważ taka inwestycja zwraca się dopiero po kilku latach. Niektórzy co prawda wykorzystują montaż fotowoltaiki, aby zwiększyć wartość nieruchomości. Trzeba jednak wówczas mieć na uwadze, że nowy właściciel może wyjść z tego samego założenia, o którym wspominaliśmy na początku i będzie chciał wymienić panele na bardziej wydajne.

Zacieniony dach domu

Niektóre nieruchomości położone są w takim miejscu, że słońce pada na nie w mniejszym stopniu. Dodatkowo może występować cień z większych budynków lub drzew, który znacznie obniży wydajność. Chociaż wydaje się, że pojedyncze drzewo rzucające cień na panele nie ma żadnego wpływu, to warto sprawdzić wyliczenia przygotowane przez specjalistów. Według nich wystarczy, że 3% powierzchni znajdzie się w cieniu, a wydajność instalacji spadnie nawet o 1/5 – 1/4. Jest to ogromna strata, bo oprócz mniejszych ilości uzyskiwanej energii trzeba będzie również o 20% więcej czasu, aby zakup się zwrócił. Nie wiadomo, czy w tym czasie nie zepsują się natomiast jakieś kluczowe elementy całej instalacji fotowoltaicznej.

Konieczność wymiany całego dachu

Zamontowanie paneli na dachu, który przecieka lub z innego powodu wymaga wymiany to kolejny przykład sytuacji, w której lepiej wstrzymać się z tego typu inwestycjami. Ściąganie paneli ze starego dachu i montowanie ich na nowym nie zawsze się udaje, a dodatkowo generuje niepotrzebne wydatki. Skoro więc wystarczy poczekać aż położony zostanie nowy dach, to lepiej z tego skorzystać. Można najwyżej podpisać umowę przedwstępną, aby zarezerwować sobie niższą cenę u dostawcy paneli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy