Coraz więcej krajów Unii Europejskiej rezygnuje z węgla

Szwedzka firma Stockholm Exergi AB zamyka elektrociepłownię, która od 1989 roku zaopatrywała mieszkańców miasta w energię elektryczną. Jak podają przedstawiciele spółki, firma stawia teraz na pozyskiwaniu energii przy wykorzystaniu odnawianych źródeł energii i odpadów.

Nie tylko Szwecja podjęła taki krok

Ostatnie dane pokazują, że austriacki sektor energetyczny jest już całkowicie wolny od węgla. Pierwszym krajem, który podjął taką decyzję, była Belgia. To właśnie tam w 2016 roku zamknięte zostały ostatnie elektrownie węglowe. Do 2025 roku z węgla chcą zrezygnować również: Portugalia, Wielka Brytania, Francja, Słowacja, Irlandia, a także Włochy. W 2030 elektrowni węglowych nie znajdziemy także na mapach Grecji, Holandii, Finlandii, Danii oraz Węgier. Ten ogólny trend dbania o środowisko niestety w Polsce jeszcze raczkuje.

Chociaż wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii faktycznie ma miejsce w naszym kraju, to nie ma żadnych planów całkowitej rezygnacji z węgla, a tym samym z emisji do środowiska naturalnego dużej ilości dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy