Wolty.pl

Odnawialne Źródła Energii

Energia Wiatrowa

Energia wiatrowa bardziej wydajna?

Czy europejska energia wiatrowa może być jeszcze bardziej wydajna? Okazuje się, że tak. Naukowcy pracują właśnie nad narzędziami, których celem jest znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych. Nowatorskie rozwiązania zostały już przetestowane na trzech farmach wiatrowych, a niebawem można je będzie stosować na szeroką skalę.

1. Energia wiatrowa – cele i przeszkody w Europie

2. Większa wydajność – jak ją osiągnąć?

3. Efekty testów pilotażowych

Energia wiatrowa bywa krytykowana za swoją nieprzewidywalność. Jest spora szansa, że zmiany pozwolą wnieść jej możliwości na zupełnie nowy poziom.

Energia wiatrowa – cele i przeszkody w Europie

Cele unijnych przywódców są jasne: Unia Europejska ma w najbliższym czasie stać się światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej. Sam koncept jest stosunkowo nowy, dlatego nie dziwi, że odnawialne źródła energii nie są jeszcze wykorzystywane tak efektywnie, jak mogłyby być. Do tego niezbędne jest doświadczenie i osiągnięcia naukowe.

Mimo to sektor rozwija się stosunkowo prężnie. Przykład stanowi morska energia wiatrowa, która staje się coraz bardziej konkurencyjna i z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu jako część systemu energetycznego.

Potencjał energii wiatrowej, zwłaszcza tej morskiej, jest jednak tłumiony. Główną przeszkodą są dość wysokie koszty eksploatacji i konserwacji. Stanowią one znaczną część kosztów wykorzystywania turbin wiatrowych – zdaniem ekspertów to nawet 30% łącznych wydatków ponoszonych w czasie cyklu życia. Droga jest jedna: farmy wiatrowe na morzach muszą stać się bardziej wydajne.

Większa wydajność – jak ją osiągnąć?

Projekt ROMEO to przedsięwzięcie, którego celem jest opracowanie przydanych narzędzi umożliwiających sprawniejszy przebieg procesów: od konceptu, przez planowanie i decyzyjność, aż po realizację. To przede wszystkim następujące funkcjonalności:

  • zaawansowane systemy monitorowania, które będą wykrywać kluczowe usterki w głównych elementach turbin wiatrowych,
  • modele diagnozowania i przewidywania awarii w istniejących turbinach, dzięki którym możliwe będzie znaczne ograniczenie przestojów,
  • zaawansowane systemy analityczne oparte na interoperacyjnej platformie w chmurze.

Zaawansowana diagnostyka sprawia, że będzie można dokładnie zrozumieć, jak działają komponenty turbin w czasie. To podstawa dalszych działań maksymalizujących żywotność turbin i jednocześnie minimalizując koszty eksploatacji i zarządzania.

Efekty testów pilotażowych

Nowo opracowane technologie zostały przetestowane na trzech europejskich farmach wiatrowych położonych na morzu:

  • niemieckiej farmie na Morzu Bałtyckim o mocy 350 MW wytwarzanej przez 70 turbin,
  • brytyjskiej elektrowni u wybrzeży Yorkshire o mocy 62 MW generowanej przez 27 turbin,
  • brytyjskiej farmie przy wschodnich wybrzeżach Anglii o mocy 714 MW wytwarzanej przez 108 turbin.

Wybór nie jest przypadkowy: testowanie systemów na różnych farmach wiatrowych, w odmiennych warunkach środowiskowych i technologicznych, pozwoli sprawdzić, czy rozwiązania w przyszłości będzie można zaadaptować na innych projektach morskich i lądowych. Faza pilotażowa potrwa do końca 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *