Przydomowa elektrownia wiatrowa

O ile panele słoneczne są obecnie montowane na dachach wielu domów prywatnych, to rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii z wiatru cieszą się niewielką popularnością. Sprawdź, czy warto pomyśleć o przydomowej elektrowni wiatrowej.

1.       Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

2.       Opłacalność inwestycji w przydomową elektrownię wiatrową

3.       Wady i zalety takiego rozwiązania

Poniżej znajdziesz informacje na temat możliwości pozyskiwania energii wiatrowej na potrzeby domu jednorodzinnego.

Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Niezależnie od tego, czy rozważasz inwestycję w panele słoneczne, turbiny, czy inne rozwiązania, korzystanie z odnawialnych źródeł energii przyniesie ci wiele korzyści. Pomijając tą oczywistą, jaką jest brak negatywnego wpływu na środowisko, takie rozwiązania po prostu się opłacają. Praktycznie z każdym rokiem rosną ceny prądu, dlatego warto uniezależnić się od dostaw z sieci. Przydomowa elektrownia wiatrowa zapewni ci dostęp do energii pozyskiwanej z wiatru. Tego typu rozwiązania projektowane są na zasadzie systemów zamkniętych, a więc nadmiar wyprodukowanej energii przekazywany jest do sieci. Tym samym nawet jeżeli w danym dniu wiatr będzie za słaby, aby zasilić gospodarstwo domowe, to właściciel przydomowej elektrowni będzie mógł odebrać wygenerowane wcześniej nadwyżki. Istnieje również możliwość sprzedawania nadwyżek, co pozwala uzyskać dodatkowy dochód.

Opłacalność inwestycji w przydomową elektrownię wiatrową

W przypadku pojedynczych gospodarstw domowych, w których całoroczne zużycie prądu nie jest na wysokim poziomie aktualnie nie opłaca się inwestować w elektrownię wiatrową. Zamiast tego warto rozważyć inne źródła odnawialnej energii. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku dużych zakładów, które mogą postawić większą ilość turbin oraz skorzystać z różnego rodzaju dotacji. Wówczas może się okazać, że wybudowanie elektrowni wiatrowej będzie jak najbardziej opłacalne.

Wady i zalety takiego rozwiązania

Zalety elektrowni wiatrowej to przede wszystkim brak emisji dwutlenku węgla. Taka zielona energia nie generuje żadnych odpadów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla środowiska lub innych ludzi. Niestety, na chwilę obecną nie można zapominać o wadach. Największą jest wysoki koszt postawienia przydomowej elektrowni wiatrowej, szczególnie jeżeli porówna się go z tym, ile kosztują panele słoneczne. Warto mieć na uwadze, że oprócz samych turbin konieczne jest również zakupienie akumulatorów i innych elementów. Takie części mają natomiast ograniczoną żywotność, więc należy się liczyć, że z czasem nastąpi konieczność ich wymienienia na nowe.

Wiele osób popełnia błąd i licząc koszty związane z przydomową elektrownią wiatrową lub innym źródłem zielonej energii zapomina o zużywaniu się poszczególnych elementów oraz serwisu. W przypadku takich instalacji regularny serwis to podstawa, aby całość działała w sposób wydajny i zgodny z oczekiwaniami użytkownika. Zanim więc skorzystasz z podobnej oferty, powinieneś wszystko dokładnie policzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy