Odnawialne źródła energii. Co trzeba o nich wiedzieć?

Odnawialne źródła energii mają coraz większe znaczenie w gospodarce. Pod tym względem prym wiodą kraje zachodniej Europy, chociaż bardzo łatwo jest zauważyć ten trend również w naszym kraju. Sektor zielonej energii cieszy się zainteresowaniem nie tylko dużych firm, ale też prywatnych inwestorów. Niewątpliwie ten stan rzeczy jest jak najbardziej satysfakcjonujący. Korzystają na tym właściwie wszyscy. Największe korzyści odnosi rzecz jasna planeta.

Energetyka oparta na węglu, jak wiadomo, jest dla środowiska naturalnego źródłem ogromnym problemów, a jej dewastujący wpływ ma ogromne znaczenie dla postępujących w szybkim tempie zmian klimatycznych. Dlatego tak ważne jest to, by w jak największym stopniu redukować jej znaczenie i szukać alternatywnych rozwiązań. Tych na szczęście nie brakuje. W tym artykule omawiamy najważniejsze odnawialne źródła energii oraz przedstawiamy ich kluczowe wady i zalety. Zapraszamy do lektury.

Odnawialne źródła energii: energia wiatrowa

Energia pozyskiwana z wiatru ma od lat ogromne znaczenie w systemach energetycznych krajów zachodnich. Nie powinno to jednak dziwić, bo ma ona szereg bardzo ważnych zalet. Jedną z najważniejszych jest na pewno stosunkowo duża łatwość pozyskiwania. Farmy wiatrowe mogą powstać właściwie w każdym miejscu, gdzie panują odpowiednie warunki. Szczególnie dużo powstaje ich na morzu, gdzie wieją najsilniejsze wiatry i brak jest przeszkód, które mogłyby wpływać na trudności w pozyskaniu energii.

Energia elektryczna pozyskana dzięki wiatrowi ma też pewne wady. Ekolodzy i ornitolodzy często zwracają uwagę na szkodliwy wpływ, jaki wiatraki wywierają na ptaki. Generują bowiem dźwięki, które mogą okazać się myląca zarówno dla nich, jak i korzystających ze zmysłu echolokacji nietoperzy. Często też zdarzają się wypadki z udziałem ptaków.

Odnawialne źródła energii: energia słoneczna

Panele fotowoltaiczne stały się w ciągu ostatniej dekady powszechnym widokiem w polskich miastach i wsiach. To zjawisko jest z całą pewnością wynikiem różnych czynników, z których największe znaczenie mają dwa – pierwszy to względy finansowe, a drugi rosnąca świadomość co do tego, jak szkodliwa dla zdrowia ludzi i stanu środowiska naturalnego jest energetyka węglowa. Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu domu, nie tylko możemy znacząco obniżyć rachunki związane z korzystaniem z energii elektrycznej, ale też przyczyniamy się do spowolnienia zmian klimatycznych oraz poprawy jakości powietrza, którym przecież oddychamy wszyscy.

Odnawialne źródła energii: energia wodna

Energia wodna niegdyś była nazywana białym węglem i była promowana jako najpoważniejsza alternatywa dla elektrowni węglowych. Obecnie jednak jej znaczenie systematycznie słabnie. Wpływ na taki stan rzeczy ma na pewno wiedza na temat tego, w jaki sposób elektrownie wodne wpływają na środowisko naturalne. Zaburzają one stosunki wodne oraz przyczyniają się do śmierci wielu organizmów wodnych. Wymagają też poważnej ingerencji w bieg rzek, co zwykle oznacza dewastację naturalnego krajobrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy