Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Aby mieć pewność, że ostatecznie zainstalujesz optymalne dla siebie rozwiązanie, już teraz zapoznaj się z dostępnymi na rynku modelami paneli fotowoltaicznych. Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.
1. Panele fotowoltaiczne – jakie są rodzaje?
2. Jakie panele fotowoltaiczne sprawdzą się w domu?
Jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę? Zastanawiasz się, która technologia będzie dla Ciebie najlepszą opcją? Zanim zdecydujesz się na ostateczne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat każdej możliwości. Dzięki temu dobierzesz odpowiednią technologię, która będzie nie tylko wydajna, ale i efektywna. W dzisiejszym wpisie znajdziesz informacje związane z rodzajami paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do lektury już teraz.
Panele fotowoltaiczne – jakie są rodzaje?
Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli oraz falownika, który przekształca prąd stały w zmienny. Falownik nazywany jest także inwerterem solarnym. Nierzadko z takimi zestawami dostarcza się klientom również dodatkowe rozwiązania, których zadaniem jest zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi oraz przepięciami.
Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne różnią się między sobą ogniwami. Biorąc pod uwagę tę parametr, możemy wyróżnić panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz z amorficznego krzemu. Panele monokrystaliczne charakteryzują się stosunkowo dużą wydajnością – zakres wynosi od około 17 do 22% oraz czarnym kolorem. Produkuje się je z pojedynczych kryształów krzemu. Są czarne i składają się z wielokątnych płytek. Rozwiązania tego rodzaju doskonale sprawdzą się wtedy, gdy powierzchnia na montaż paneli fotowoltaicznych jest mocno ograniczona, a jednocześnie mamy silne nasłonecznienie. Do zalet produktów monokrystalicznych zalicza się świetną odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, największą wydajność oraz trwałość. Wadą natomiast cena – aktualnie jest to jedna z najdroższych opcji.
Panele polikrystaliczne do rozwiązania w kolorze błękitnym. Łączą w sobie wiele wspomnianych kryształów krzemu. W porównaniu z monokrystalicznym modelem polikrystaliczne mają nieco mniejszą wydajność – od około 14 do 16%. Z tego powodu potrzebują większej powierzchni montażowej. W warunkach słabszego nasłonecznienia panele polikrystaliczne będą doskonałym rozwiązaniem. Z tego względu, że w Polsce mamy do czynienia z nierównomierną ilością słońca oraz z częstym zachmurzeniem (i to w trakcie całego roku), panele polikrystaliczne są najczęściej proponowane potencjalnym klientom. Do zalet modeli tego rodzaju zalicza się między innymi dłuższą żywotność oraz niższa cena.
Panele z krzemu amorficznego to mało popularne rozwiązania. W porównaniu ze wspomnianymi wyżej modelami opcja z krzemu amorficznego jest mało wydajna. Warto również wiedzieć, że ich sprawność wraz z upływem czasu systematycznie spada. Mają jednak swoje zalety. Do plusów zalicza się niską cenę, lekkość i elastyczność, a także niewielką wrażliwość na wysokie temperatury. Mała waga oraz prosty montaż sprawiają, że bez problemu można zainstalować je na elewacji.
Jakie panele fotowoltaiczne sprawdzą się w domu?
Wybierając odpowiednie panele fotowoltaiczne, musisz wziąć pod uwagę szereg różnorodnych parametrów. Ważna jest wielkość gospodarstwa domowego, rodzaj, liczba oraz częstotliwość wykorzystywania wszelkich urządzeń elektrycznych. Jeśli zależy Ci na tym, aby panele generowały większą ilość prądu, najlepszą opcją dla Ciebie będą modele monokrystaliczne. W sytuacji, gdy to cena jest najważniejsza, polecamy oczywiście panele polikrystaliczne. Panele amorficzne natomiast sprawdzą się wtedy, gdy nie mamy możliwości zainstalować dużo cięższych instalacji fotowoltaicznych.