Instalacje fotowoltaiczne – wprowadzenie do tematu

Produkowaną przy pomocy paneli fotowoltaicznych energię, możemy wykorzystywać na różne sposoby. To dosyć istotne, szczególnie jeśli stoimy przed wyborem, jaki rodzaj instalacji wybrać.

  1. Serce instalacji
  2. Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
  3. Konstrukcje
  4. Pokrycia dachowe

Rodzaj instalacji fotowoltaiczny jest zależny od kilku czynników. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest wykorzystywane do sterowania całym systemem.

Serce instalacji

Całą instalacją zarządza tak zwany inwerter – inaczej falownik. Jest to nic innego jak narzędzie elektryczno-elektroniczne, które zmienia prąd stały w prąd zmienny. Prąd stały produkowany jest przez moduły fotowoltaiczne, prąd zmienny zaś, to ta energia, która znajduje się w gniazdku. Inwerter ma kilka zadań, a mianowicie reguluje pracę instalacji oraz na bieżąco ją monitoruje. Ponadto zajmuje się również przesyłaniem nadwyżek energii do sieci elektrycznej.

Aktualnie na rynku możesz znaleźć zaawansowane rozwiązania, pozwalające na monitorowanie pracy fotowoltaiki za pomocą komputera lub smartfona.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Jeśli nie zużywamy w całości wytwarzanej przez tanie panele fotowoltaiczne energii, możemy jej nadwyżki gromadzić w specjalnych akumulatorach lub przyłączyć się do sieci i tam właśnie ten nadmiar odsyłać. Zanim zdecydujesz się na konkretną instalację, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobić z ewentualnymi nadwyżkami, jeśli takowe się pojawią? I tym samym ze względu na sposób podłączenia, wyróżniamy:

system “ON-GRID”  – inwerter jest łączony bezpośrednio. Zamienia prąd stały w zmienny, a wytworzoną energię możesz zużyć podczas jednostajnej pracy modułów fotowoltaicznych. System “on-grid” pozwala na sprzedanie niewykorzystanej energii do sieci energetycznej.</.li>

system “OFF-GRID” – moduły fotowoltaiczne łączy się z akumulatorami, które magazynują wyprodukowaną energię. System ten jest doskonałym rozwiązaniem w miejscach odizolowanych oraz w regionie, gdzie podłączenie standardowej instalacji jest mało opłacalne.

systemy mieszane – wytworzona energia trafia do akumulatorów, nadwyżki zaś i niedobór wyrównuje sieć.

Konstrukcje

W rozbudowanych asortyment popularnych firm zajmujących się fotowoltaiką możesz znaleźć kompletne systemy montażowe. Warto zapoznać się z każdym rozwiązaniem, by dobrać optymalną opcję do konkretnego dachu. Konstrukcje dzieli się z reguły na:

  • systemy montowane na dachach skośnych, zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym
  • systemy mocowane na dachach płaskich, zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym – modele obciążeniowe oraz przykręcane
  • naziemne systemy montażowe, wolnostojące – palowane, przykręcane lub obciążeniowe
  • systemy nadążne – tak zwane trackery, które pozwalają na regulowanie kąta nachylenia instalacji do słońca

Pokrycia dachowe

Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na następujących pokryciach dachowych:

  • blachodachówka
  • dachówka
  • blacha na rąbek
  • blacha trapez
  • płyta warstwowa
  • blacha zawijana (okrągłe łączenie) oraz falista
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy