Czy można samemu zainstalować działającą instalację fotowoltaiczną?

W przypadku instalacji fotowoltaicznych powodzenie całej inwestycji zależy nie tylko od tego, ile paneli oraz jakie części zostaną kupione. Na opłacalność zakupu instalacji wpływa między innymi to, jak bardzo nachylony jest dach, w którą stronę świata jest ekspozycja oraz to, czy jego powierzchnia jest zacieniona (na przykład w związku z bliską obecnością innych budynków lub wysokich drzew). Najlepiej więc przed zakupem instalacji zlecić przygotowanie niezobowiązującej oferty, w której powinna się znaleźć informacja o przewidywanym czasie zwrotu.

  1. Ważna informacja dla majsterkowiczów
  2. Czy warto tracić czas na samodzielne montowanie instalacji?
  3. Co będzie potrzebne do stworzenia instalacji fotowoltaicznej?

Pomimo tego niektórzy pasjonaci majsterkowania zastanawiają się, czy można samemu zamontować działającą instalację fotowoltaiczną. Jeżeli ty również chciałbyś zacząć przygodę z czerpaniem darmowej energii bez ponoszenia nakładów na profesjonalnie przeprowadzoną instalację, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Ważna informacja dla majsterkowiczów

W internecie można znaleźć wiele poradników na temat tego, jak własnymi siłami zamontować zestaw fotowoltaiczny, który naprawdę działa. Należy jednak pamiętać, że powinny się tym zajmować wyłącznie te osoby, które mają wystarczającą wiedzę techniczną. W przeciwnym razie tak zamontowana instalacja będzie miała niską wydajność, a więc nie przyniesie zakładanych oszczędności i tak naprawdę tylko straci się pieniądze na zakup wszystkich elementów, które są niezbędne do uruchomienia instalacji. W końcu panele fotowoltaiczne to tylko niewielka część całej instalacji.

Czy warto tracić czas na samodzielne montowanie instalacji?

Chociaż więc można spróbować zamontować instalację samemu, to w większości przypadków nie ma to większego sensu. Tylko ktoś, kto ma doświadczenie w takich pracach i odpowiedni sprzęt będzie mógł wykonać prawidłowe obliczenia, które pokażą, jak najlepiej wykorzystać wolną powierzchnię dachu. Czasami nawet niewielki cień lub drobna różnica kąta dachu może bardzo obniżyć wydajność. Jeżeli więc nie chcesz ryzykować, że więcej wydasz na nową instalację, niż przyniesie ona kiedykolwiek oszczędności, zacznij od skontaktowania się ze specjalistami. Niektóre firmy fotowoltaiczne oferują klientom darmowy montaż przy zakupie bardziej rozbudowanych instalacji. Jest to świetne rozwiązanie dla klientów, którzy szukają oszczędności. Wydajniejsza instalacja (a więc taka, która będzie miała więcej paneli fotowoltaicznych) pozwala uzyskać większą ilość energii. Nawet jeżeli nie wykorzystasz jej w całości do zasilania różnych urządzeń, to zawsze można pomyśleć o tym, aby dzięki ekologicznej energii słonecznej obniżyć wydatki na ogrzewanie.

Co będzie potrzebne do stworzenia instalacji fotowoltaicznej?

Gotowe instalacje fotowoltaiczne rzadko kiedy są naprawdę wydajne. Jeżeli jednak wciąż masz ochotę samemu spróbować zamontować panele, pamiętaj o zakupie systemu mocującego, paneli PV, kabli oraz inwertera. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie wkręty, wiertarkę i inne narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy