Udana inwestycja w panele słoneczne

Panele słoneczne to najczęściej wybierane rozwiązanie ze wszystkich, które pozwalają korzystać z zielonej energii. Fotowoltaika sprawdzi się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i dużych firm. Teoretycznie na takiej inwestycji nie można stracić, bo skoro zyskuje się dostęp do darmowej energii, to prędzej czy później koszt zakupu instalacji oraz montażu paneli powinien się zwrócić.

1.  Czym jest fotowoltaika?

2.  Powody, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

3.  Czy zakup paneli słonecznych się opłaca?

Czasami jednak dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, gdy klienci nie są zadowoleni z wydajności paneli lub nie generują one wystarczającej ilości energii. Zanim więc skorzystasz z oferty na fotowoltaikę, koniecznie sprawdź, czy taka inwestycja ma sens.

Czym jest fotowoltaika?

Nazwą fotowoltaika wiąże się z dziedziną nauki, która jest poświęcona zamienianiu światła słonecznego w energię. Dzięki temu można wykorzystać promienie słoneczne do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych, które znajdują się na terenie domu lub zakładu pracy (a dokładniej mówiąc, są podłączone do tej samej sieci elektrycznej). Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne powstały już w 1954 roku, jednak ich wydajność była nieporównywalnie niższa niż ta, którą oferują nowoczesne panele słoneczne.

Powody, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

Przed zainwestowaniem pieniędzy, które pomimo licznych dotacji wciąż stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu, powinieneś przemyśleć powody, dla których taka inwestycja rzeczywiście ma sens. Zdecydowanie nie powinieneś kierować się tym, że jest to obecnie popularne rozwiązanie lub panele znajdują się na dachach wszystkich sąsiadów. Zamiast tego zwróć uwagę, że dzięki panelom zyskasz dostęp do ekologicznej energii. Jest to darmowa alternatywa dla prądu z elektrowni, który z roku na rok jest coraz droższy. Inwestycja w fotowoltaikę jest o tyle bezpieczna, że Słońce – dzięki któremu takie instalacje działają – na pewno nie przestanie świecić w ciągu kilku najbliższych miliardów lat.

Czy zakup paneli słonecznych się opłaca?

Nie oznacza to wbrew pozorom, że każda instalacja fotowoltaiczna ma sens. Nie warto na przykład kupować przestarzałych paneli, które charakteryzują się niską wydajnością. Przed podpisaniem umowy na zamontowanie ich na twoim dachu poproś wykonawcę o przygotowanie dokładnych prognoz, dzięki którym będziesz mógł policzyć, ile prądu wygeneruje twoja instalacja (zależy to między innymi od lokalizacji oraz ilości zamontowanych paneli) oraz w jakim czasie zwrócą ci się pieniądze, które będziesz musiał przeznaczyć na tę inwestycję. Pamiętaj, żeby uwzględnić również opłaty związane z serwem paneli. Z tego powodu najlepsze efekty przynosi współpraca z doświadczonymi specjalistami od fotowoltaiki, nawet jeżeli oferowane przez nich rozwiązania są droższe niż najtańsze instalacje, które można znaleźć w sieci. Prawidłowo dobrana i wykonana instalacja umożliwi ci nie tylko korzystanie z energii bez ponoszenia kosztów, ale też pozwoli uzyskać nadwyżki, które będziesz mógł odebrać podczas pochmurnych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy