Jak powstaje i czym właściwie jest energia słoneczna?

Za powstanie energii słonecznej odpowiedzialne jest promieniowanie słoneczne. Można je przetwarzać na parę sposobów, w procesie konwersji fotowoltaicznej, fotochemicznej oraz fototermicznej. Energia słoneczna ma wiele zalet, jak na przykład nieograniczoność zasobów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  1. Energia słoneczna 
  2. W jaki sposób uzyskuje się energię z promieniowania słonecznego? 
  3. Wady i zalety energii słonecznej
  4. Kolektory słoneczne

Energia słoneczna

Przede wszystkim paliwa kopalne, czyli węgiel, ropa oraz gaz są wykorzystywane do pokrywania zapotrzebowania na energie. Ich największą wadą, jest to, że są nieodnawialne, więc kiedyś ich pokłady się wyczerpią. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł, które pokryją to zapotrzebowanie w przyszłości. Wykorzystanie energii słonecznej jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie ma wielu negatywnych skutków dla środowiska. Ponadto przewiduje się, że słońce będzie świeciło jeszcze 4,5 miliarda lat. 

W jaki sposób uzyskuje się energię z promieniowania słonecznego?

Energia jest wytwarzana przez słońce na drodze procesów termojądrowych przemiany wodoru w hel. Aby  mogły zajść takie procesy, potrzebna jest bardzo wysoka temperatura, a taka jest wytwarzana przez jądro słoneczne. Z energii, która dotarła do ziemi 20% jest odbijana, 40% jest rozpraszane w atmosferze, a tylko 40% przedostaje się do powierzchni ziemi i może być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. 

Jednak promieniowanie słoneczne dociera do ziemi z różną intensywnością oraz innym natężeniem dla różnych miejsc. Jest to związane z eliptycznym kształtem planety, za którego sprawą oświetlenie powierzchni ziemi nie jest takie same. Oświetlenie ziemi zmienia się też pod wpływem pory roku oraz pory dnia. Poza tym tylko część promieni pada bezpośrednio na ziemię, a reszta jest odbijana.  

Wady i zalety energii słonecznej

Jest sporo zalet, które dotyczą energii pozyskiwanej przez promieniowanie słoneczne. Do jednej z największych zalet należy nieograniczoność zasobów. Kolejnym sporym plusem jest brak kosztów paliwa oraz transportu tej energii. Warto też zauważyć, że raz dobrze zamontowane panele są zazwyczaj bezawaryjne oraz bezobsługowe. Ta metoda pozyskiwania energii jest także dość uniwersalna, gdyż po dobraniu odpowiednich modułów możliwe jest zainstalowanie jej w każdym miejscu. Ważny jest też zanikowy wpływ na środowisko, ponieważ nie są gromadzone różne odpady czy zanieczyszczenia. 

Jednakże nie można też zapominać o wadach. Do jednej z większych wad należy nierównomierność oraz cykliczność jej wykorzystania. Jest to związane z tym, że dostęp do energii jest możliwy tylko w określonej porze dnia lub porze roku. Innym stosunkowo ważnym minusem jest dość spory koszt urządzeń, czy niska sprawność modułów fotowoltaicznych. Nie można też zapomnieć o kącie padania promieni słonecznych, gdyż ma on wpływ na wartość natężenia promieniowania.  

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są wykorzystywane do pozyskiwania ciepła z energii słonecznej. Bardzo ważnym elementem jest absorber, który jest odpowiedzialny za pochłanianie energii słonecznej oraz przekazywanie jej w postaci ciepła na element mechaniczny. Kolektory słoneczne można podzielić na kolektory cieczowe oraz kolektory powietrzne. Z kolei kolektory cieczowe, można jeszcze bardziej szczegółowo podzielić. Zazwyczaj za wykorzystywane do podgrzewania wody są odpowiedzialne  kolektory płaskie, w których skład wchodzi nośnik ciepła ( w tym wypadku ciecz), system kanałów przepływowych, absorber promieniowa słonecznego oraz obudowa zewnętrzna. Kolektor od góry jest osłonięty przezroczystą szybą, która pozwala na zbieranie promieni słonecznych. 

Kolektury powietrzne również można uszczegółowić. W tym wypadku ciepło jest pobierane przez powietrze, przepływające nad lub pod absorberem. Zazwyczaj powierzchnia tego absorbera jest pofałdowana, by zwiększyć ilość  zaabsorbowanego ciepła. Zaletą tych kolektorów jest to, że nośnik ciepła nie zmienia stanu skupienia oraz mają o wiele prostszą budowę.   

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach energoszczędnych zadzwoń do specjalistów FOLREC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy