Co dalej z cenami energii?

Co dalej z cenami energii?

W nadchodzących dniach w końcu okaże się, co dalej z cenami energii dla gospodarstw domowych. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach rząd zajmie się ustawą o cenach energii.

Bon na energię dla gospodarstw domowych

Chociaż szczegóły wciąż nie są znane, ujawniono, że może pojawić się jednorazowy bon, który trafiłby do gospodarstw domowych. Niestety, uprawnione do skorzystania z niego byłyby wyłącznie te gospodarstwa, które są zagrożone ubóstwem energetycznym. W praktyce oznacza to około 3,5 miliona gospodarstw w Polsce.

Możliwe obniżenie taryf na prąd, gaz i ogrzewanie

Innym pomysłem jest obniżenie taryf na prąd, ogrzewanie oraz gaz. Takie działania wymagałyby współpracy z Prezesem URE. Co ciekawe zgodnie z ustawą regulator może żądać obniżenia danej taryfy, a jeżeli nie zostanie to spełnione, ma on możliwość cofnięcia dotychczasowych rekompensat.

Do kiedy obowiązują zamrożone ceny energii?

Jeżeli nic się nie zmieni, obecne zamrożenie cen przestanie obowiązywać z końcem czerwca bieżącego roku. To natomiast przełoży się na duże podwyżki rachunków za energię. Dlatego właśnie w resorcie klimatu trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, które miałyby obowiązywać od drugiej połowy roku.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że ewentualna pomoc będzie dostępna wyłącznie dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Pozostała część społeczeństwa będzie musiała pogodzić się z dużymi podwyżkami cen energii. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie wniosą podwyżki, ale według niektórych ekspertów trzeba się liczyć ze wzrostem opłat na poziomie kilkudziesięciu procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *