Ostatnie lata przyniosły jednak znaczne przyspieszenie i również w naszym kraju można zaobserwować często powtarzające się gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak burze z ulewami, gradobicie, trąby powietrzne oraz podtopienia i powodzie. Naukowcy dają jednak nadzieję – zmiany są jeszcze do zatrzymania. Aby jednak tak się stało, każdy z nas musi podjąć odpowiednie kroki. Jakie?
Po pierwsze – zrezygnuj z auta z silnikiem spalinowym
Masowe korzystanie z samochodowym z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi wiąże się z wieloma problemami ekologicznymi. Najpoważniejszym jest z całą pewnością emisja gazów cieplarnianych, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju kryzysu klimatycznego. Kolejny, równie istotny problem to zanieczyszczenie powietrza, które szczególnie dotkliwe okazuje się w dużych miastach. Dlatego tak ważne okazuje się to, by znaleźć alternatywne metody przemieszczenia się.
O ile w przypadku niewielkich dystansów w zupełności wystarczy rower lub chodzenie piechotą, to jeśli codziennie do przebycia mamy duże odległości, w trosce o środowisko naturalne oraz czystość powietrza w naszym bezpośrednim otoczeniu warto postawić na rozwiązania z zakresu elektromobilności. Oferta tego sektora jest na tyle szeroka i zróżnicowana, że każdy z nas, bez względu na swoje potrzeby i możliwości, na pewno znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.
Jeśli szukamy taniego – zarówno, jeśli chodzi o zakup, jak i eksploatację – pojazdu do użytku w mieście, warto postawić na deskorolkę lub rower elektryczny. Jeżeli jednak zamierzamy podróżować w większym gronie i planujemy pokonywać większe odległości, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup samochodu elektrycznego. Na taki krok warto zdecydować tym bardziej, że infrastruktura dedykowana ich ładowaniu oraz baza serwisowa z roku na rok stają się coraz większe. Nie musimy więc obawiać się problemów, które jeszcze kilka lat temu były udziałem większości właścicieli e-aut – zwłaszcza poza większymi miastami.
Po drugie – ogranicz zużycie energii i postaw na OZE
Kolejnym ważnym źródłem gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza jest energetyka, w naszym kraju nadal w zdecydowanej większości oparta o węgiel. By przyczynić się do poprawy stanu środowiska, należy więc maksymalnie zredukować ilość zużywanej energii. W tym celu powinniśmy między innymi wymienić stare sprzęty domowe na nowsze, bardziej energooszczędne modele, a także wyłączać wszystkie urządzenia – w tym oświetlenie – w momencie, gdy z nich nie korzystamy.
Ważnym elementem takich starań powinno być również zamontowanie paneli fotowoltaicznych – o ile, oczywiście, mamy taką możliwość. Energia produkowana z promieni słonecznych jest dużo mniej emisyjna niż ta pochodząca ze spalania węgla – warto więc zrobić wszystko, by jak najbardziej poszerzyć jej udział w krajowym bilansie energetycznym.
Po trzecie – zmień codzienne nawyki w wielu kwestiach
Troska o środowisko musi też zakładać zmianę wielu nawyków na takie, które są bardziej przyjazne naturze. Mowa tu przede wszystkim o redukcji ilości odpadów oraz ich starannej segregacji. Bardzo istotne okaże się również ograniczenie ilości spożywanego mięsa, a nawet całkowite przejście na dietę roślinną – hodowle zwierząt to kolejny sektor przyczyniający się do znacznego zwiększenia ilości emitowanych zanieczyszczeń.