Pojęcie elektromobilnosć jest często stosowane w artykułach poświęconych samochodom elektrycznym, ale niektórzy czytelnicy wciąż nie wiedzą, co dokładnie oznacza ten termin.
- Prosta definicja elektromobilności
- Jak wygląda elektromobilność w Polce?
- Co warto wiedzieć na temat globalnej elektromobilności?
W związku z tym przygotowaliśmy krótkie wyjaśnienie tego, czym w praktyce jest elektromobilność, oraz jak aktualnie prezentuje się jej stan w Polsce oraz na świecie.
Prosta definicja elektromobilności
Wszystkie zagadnienia, które w jakiś sposób wiążą się z pojazdami wyposażonymi w napęd elektryczny, a więc między innymi eksploatację, technologię, ładowanie oraz kwestie prawne, można określić terminem elektromobilność. Tym samym jeżeli na jakiejś stronie dostępna jest taka kategoria artykułów, to będą do niej pasowały między innymi teksty na temat używania pojazdów elektrycznych, porady związane z zakupem, opisy najnowszych technologii oraz parametry techniczne pojazdów działających na prąd.
Jak wygląda elektromobilność w Polce?
Nietrudno się jednak domyśleć, że elektromobilność w Polsce wygląda inaczej niż na świecie, zwłaszcza jeżeli chciałoby się porównać ją z rynkiem amerykańskim. Warto jednak mieć na uwadze, że elektromobilność jest nieustannie rozwijana, a dodatkowo w Polsce (przynajmniej do tej pory) wciąż nie ma zbyt wielu aut elektrycznych. Trudno więc oczekiwać, że rynek będzie tak samo rozwinięty jak zagraniczne. Z drugiej strony już kilka lat temu polski rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności. Chodzi o to, aby w Polsce można było rozwinąć cały sektor pojazdów elektrycznych, a jednocześnie zapewnić stabilną sieć elektroenergetyczną. Plan obejmuje trzy fazy rozwoju. Pierwszą jest okres przygotowań i stworzenia niezbędnych regulacji. Kolejna faza dotyczy stworzenia infrastruktury, którą będzie można wykorzystać do zasilania samochodów elektrycznych. Trzecia faza zakłada dojrzałość całego rynku elektromobilności w Polsce. Warto wspomnieć, że trzecia faza została zaplanowana na lata 2020-2025. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat rzeczywiście uda się osiągnąć wszystkie zaplanowane cele.
Co warto wiedzieć na temat globalnej elektromobilności?
Elektromobilność na świecie jest bardziej rozbudowana, co widać między innymi po takich krajach, jak Niemcy, Francja oraz Wielka Brytania. Tamtejsze rządy nie tylko mają już przygotowane wszystkie regulacje prawne, ale też stosują atrakcyjne dopłaty, dzięki którym obywatele mogą taniej kupować pojazdy z napędem elektrycznym. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu można obniżyć ilość pojazdów spalinowych, które mają negatywny wpływ na środowisko. Co ciekawe już kilka lat temu w Norwegii ilość rejestrowanych pojazdów elektrycznych prawie odpowiadała ilości tradycyjnych aut. Wiele krajów planuje również wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży aut spalinowych. Przykładowo w Indiach po 2030 roku prawdopodobnie nie kupi się już nowego pojazdu z napędem innym niż elektryczny.