Czy energia wiatrowa się opłaca?

Wiatr jest jednym z najbardziej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Oczywiście są wady oraz zalety takiego rozwiązania. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

  1. Energia wiatrowa w Polsce
  2. W jak sposób działa elektrownia wiatrowa?
  3. Jakie są zalety energii wiatrowej?
  4. Wady elektrowni wiatrowej
  5. Mniejsza skala działań- elektrownia wiatrowa

Energia wiatrowa w Polsce

Energia wiatrowa jest drugim najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej, zaraz po energii słonecznej. Natomiast w Polsce energia pochodząca z wiatru jest na pierwszym miejscu, stanowi 65% wszystkich instalacji OZE. Na drugim miejscu znajduje się biomasa wraz z biogazem, które stanowią 19% zainstalowanych mocy. Jaki jest powód, że energia pochodząca od siły wiatru jest na pierwszym miejscu? Przede wszystkim może mieć to związek z tym, że elektrownie wiatrowe są dużych rozmiarów, więc generują spore moce. Innym powodem może być położenie naszego kraju, które ma dobre warunki do pozyskiwania energii w ten sposób. Najlepsze warunki odnotowuje się na Pomorzu oraz Suwalszczyźnie.   

W jaki sposób działa elektrownia wiatrowa?

Turbiny wiatrowe są odpowiedzialne za wytwarzanie prądu. Istnieją dwa typu turbin HAWT oraz VAWT. Turbiny HAWT są znacznie tańsze niż VAHT. Jednak każda turbina niezależnie od swoich rozmiarów składa się z takich samych elementów głównych. Tymi elementami są: gondola z generatorem, wieża oraz wirnik z łopatami. 

Każdy podmuch wiatru powoduje ruch łopat wirnika, więc w taki sposób energia kinetyczna jest przekształcana w energię mechaniczną. Następnie jest przekazywana do  generatora. Od jego wielkości zależy, ile energii zostanie wytworzonej. Wyprodukowana energia jest przekazywana poprzez podłączenie do sieci energetycznej. 

Jakie są zalety elektrowni wiatrowej? 

Można znaleźć wiele plusów elektrowni wiatrowej. Przede wszystkim energia tam produkowana jest odnawialna oraz  niewyczerpywalna. Dzięki korzystaniu z takiej energii przyczyniamy się do redukcji emisji CO2. Elektrownie wiatrowe można budować na trudnych terenach, a nawet w wodzie. Tam osiągają wysoka efektywność, zazwyczaj o wiele większą niż na lądzie. Wiatraki można umieszczać nawet na dachach różnych budynków, zazwyczaj umieszcza się na nich turbiny wiatrowe (VAWT). 

Elektrownia wiatrowa dla inwestora jest możliwością niezależności elektrycznej, która przejawia się w nieprzejmowaniu  podwyżkami cen prądu. Firmy posiadające odnawialne źródła energii mogą zyskać na reputacji, gdyż działania ekologiczne mają duże znaczenie.

Wady elektrowni wiatrowej

Jednak elektrownia wiatrowa, nie ma samych zalet. Do minusów trzeba zaliczyć koszt budowy. Kwoty sięgają dziesiątek, a nawet setek tysięcy, w zależności od instalacji. Kolejnym minusem jest problem, ze znalezieniem odpowiedniego terenu, gdyż taka elektrownia nie w każdym miejscu ma sens. Należy też wspomnieć, że umieszczenie wiatraków na działkach, może w pewnym sensie mieć wpływ na degradację terenu. Jednym z często wymienianych minusów jest niebezpieczeństwo dla ptaków. Przede wszystkim łopaty turbin stanowią realne zagrożenie dla tych zwierząt. Dlatego należy przed każdą inwestycją zrobić ocenę oddziaływania na środowisko. Czasami negatywne opinie pojawiają się odnośnie szumu oraz hałasu, które wywołują wiatraki. Jednak według przeprowadzonych badań, wynika, że takie problemy dotyczą, tylko ludzi mieszkających bardzo blisko takich elektrowni. Jednak należy zauważyć, że producenci turbin wiatrowych są zobowiązani do spełnienia określonych norm dotyczących emisji hałasu. 

Mniejsza skala działań- elektrownia wiatrowa

Z roku na rok pojawia się coraz więcej mikro elektrwoni wiatrowych czy pojedynczych wiatraków. Koszt takiej inwestycji nie jest najwyższy, a pozwala na wygenerowanie oszczędności w rachunkach za prąd. Najprostszym sposobem na zaangażowanie się w rozwój odnawianych źródeł energii to wybranie oferty prądu, pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jest to duże wsparcie dla działalności OZE. Energia wiatrowa ma bardzo duży potencjał, więc w przyszłości może zastąpić paliwa kopalne.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy