Zielona energia. W jaki sposób możesz pomóc środowisku i klimatowi?

Zmiany klimatyczne jeszcze do niedawna były czymś abstrakcyjnym, o czym słyszeliśmy jedynie w medialnych doniesieniach oraz ostrzeżeniach wysuwanych do nas ze strony naukowców. W ostatnich latach przybrały jednak naprawdę realny kształt, a wywoływane przez nie zjawiska pogodowe przyczyniły się poważnych strat. Ekstremalne wichury, ulewne deszcze, upały powodujące niespotykane dotąd susze i pożary, trąby powietrzne i niszczycielskie burze to tylko niektóre przykłady zjawisk, które w naszej strefie klimatycznej były niespotykane.

  1. Zielona energia w twoim domu. Czemu warto zainwestować w fotowoltaikę?
  2. Zielona energia na co dzień. Co da przesiadka do samochodu elektrycznego?

Przyczyn zmian klimatu jest naprawdę wiele. Spowolnienie odpowiedzialnych za nie procesów wymaga oczywiście zmian systemowych, wprowadzanych w skali globalnej. Warto jednak zauważyć, że każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia ilości emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych. Sposobów jest naprawdę mnóstwo. Niektóre z nich wymagają co prawda sporych inwestycji, ale po pierwsze – wiele z nich możemy sfinansować dzięki państwowym lub unijnym dotacjom, a po drugie – korzyści z ich przeprowadzenia odczuje nie tylko środowisko naturalne, ale też nasz domowy budżet. Jak więc możemy przyczynić się do poprawy sytuacji? Oto kilka sprawdzonych i rekomendowanych przez naukowców sposobów.

Zielona energia w twoim domu. Czemu warto zainwestować w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne stają się z roku na rok coraz powszechniejszym elementem polskiego krajobrazu. Powstają już nie tylko przy siedzibach firm i specjalnych farmach słonecznych, ale też na dachach prywatnych domów. Taki stan rzeczy nie powinien jednak dziwić. Wśród powodów ich rosnącej stale popularności wymienić należy z całą pewnością zwiększającą się świadomość ekologiczną naszych rodaków oraz wiedzę na temat tego, ile finansowych korzyści taka inwestycja przyniesie.

Popularność fotowoltaiki w naszym kraju nie może zaskakiwać tym bardziej, że rozwiązania tego typu są bardzo intensywnie dotowane przez państwo. Osoby, które zdecydują się na montaż własnej instalacji składającej się z paneli fotowoltaicznej mogą liczyć na spore finansowanie, pochodzące między innymi z programu Czysty Prąd.

Zielona energia na co dzień. Co da przesiadka do samochodu elektrycznego?

Poza obserwowanymi na całym świecie zmianami klimatu, jednym z najważniejszych negatywnych skutków produkcji energii z paliw kopalnych jest z całą pewnością wszechobecny w polskich miastach smog. Problem ten dotyczy nie tylko dużych aglomeracji – przekroczenie dopuszczalnych norm jakości powietrza notuje się również w mniejszych miejscowościach.

Co możemy zrobić samemu, by temu zapobiec? Przede wszystkim zmienić piec – o ile nie zrobiliśmy tego już wcześniej – na taki, który będzie emitował mniej spalin – na przykład ogrzewanie elektryczne bądź gazowe. Dobrym pomysłem okaże się też przesiadka do samochodu elektrycznego lub rezygnacja z czterech kółek na rzecz roweru, który pozwoli również zadbać o nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy