Słownik pojęć związanych z energią słoneczną

Energia słoneczna, z której można korzystać dzięki instalacjom fotowoltaicznym, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Na zamontowanie paneli decydują się nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy.

  1. Co to jest energia słoneczna?
  2. Instalacja fotowoltaiczna – budowa

Przed zakupem instalacji warto jednak zdobyć jak najwięcej informacji na temat energii słonecznej oraz fotowoltaiki, ponieważ dzięki temu można uniknąć nietrafionych inwestycji. Poniżej znajdziesz krótki słownik zawierający najważniejsze pojęcia związane z tym tematem.

Co to jest energia słoneczna?

Promieniowanie elektromagnetyczne Słońca nazywane jest energią słoneczną. Z jej stosowaniem wiąże się wiele zalet. Do najważniejszych niewątpliwie należy zaliczyć to, że energia ta dostępna jest na całej Ziemi. Nie wszędzie oczywiście uda się uzyskać tak samo dużą ilość prądu, ale dzięki dużej dostępności z czasem energia słoneczna może stać się prawdziwą konkurencją dla konwencjonalnych źródeł. Warto mieć na uwadze fakt, że producenci z każdym rokiem ulepszają panele, co przekłada się na niższe koszty i większą wydajność. Kolejną zaletą energii słonecznej jest to, że w przeciwieństwie do ropy naftowej, gazu ziemnego lub węgla nie trzeba się martwić tym, że nagle może jej zabraknąć. To jednak nie wszystko. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że taka energia jest przyjazna dla środowiska. Tym samym podczas jej produkcji nie dochodzi do powstawania szkodliwych odpadów.

Instalacja fotowoltaiczna – budowa

Instalacje fotowoltaiczne bardzo często kojarzą się z panelami, które można spotkać na dachach lub specjalnych uchwytach. Nic więc dziwnego, że wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że to właśnie te elementy wystarczą, aby można było korzystać z naturalnej energii. W praktyce jednak instalacja jest bardziej skomplikowana, a oprócz paneli słonecznych (nazywanych również fotowoltaicznymi) do działania wymaga również kilku innych elementów. Są to przede wszystkim:

  • falownik (inwerter) – dzięki niemu można uzyskać prąd o napięciu zmiennym, co umożliwia stosowanie energii słonecznej do zasilania wielu sprzętów. Bez tego elementu cała instalacja nie mogłaby funkcjonować, ponieważ uzyskiwany ze Słońca prąd stały nie sprawdzi się w przypadku domowych urządzeń. W celu zapewnienia klientom jak największej wygody, producenci nowoczesnych inwerterów wyposażają je w różne dodatkowe opcje. Przykładem może być możliwość podłączenia falownika do internetu, co pozwala na bieżąco monitorować stan instalacji.
  • przewody łączeniowe – pozwalają połączyć panele fotowoltaiczne z inwerterem. W przypadku takich elementów nie należy oszczędzać i kupować niskiej jakości kabli. Może to prowadzić do uzyskania gorszych parametrów, niż się początkowo zakładało oraz problemów działaniem instalacji fotowoltaicznej.
  • zabezpieczenia AC / DC – dzięki nim można zminimalizować ryzyko uszkodzenia instalacji.

Co się natomiast tyczy paneli słonecznych, to ich zadaniem jest zamiana promieni słonecznych (padających na powierzchnię paneli) na prąd elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane wpisy