Tania energia jest jedną z kwestii mocno zyskujących na popularności w ostatnim czasie. To z kolei pociąga za sobą rozwój ekologicznych rozwiązań w zakresie technologii grzewczych. Dwoma najczęściej rozpatrywanymi przez pryzmat podgrzewania wody, są: kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. W czym tkwi różnica i na którą opcję się zdecydować?
- Jak działa pompa ciepła?
- Jak działają kolektory słoneczne?
- Pompa ciepła i kolektory – duet może więcej?
Energia pozyskana dzięki kolektorom słonecznym i pompom ciepła uchodzi za najtańszą, a wykorzystanie odnawialnych zasobów kusi. Znaczenie mają jednak także faktyczne potrzeby gospodarstwa. Każdy przypadek jest indywidualny, choćby ze względu na ilość osób, zakres pracy czy położenie domu.
Jak działa pompa ciepła?
Zadaniem pompy ciepła jest dostarczenie energii pobieranej z otoczenia poprzez wymuszenie przepływu ciepła wbrew naturze: z gruntu, wody lub powietrza do pomieszczeń. Niezbędna jest w tym procesie energia napędowa – powszechnie stosowana elektryczna. Pompy ciepła mogą posłużyć nie tylko do podgrzewania wody, ale i do zastąpienia tradycyjnego pieca centralnego ogrzewania.
Pomy ciepła zapewniają duży komfort, gdyż nie są całkowicie uzależnione od czynników zewnętrznych, takich jak zacienienie budynku. Ich efektywność w największym stopniu powiązana jest z temperaturą ośrodka, z którego ciepło jest pobierane. Pod uwagę wziąć należy zatem nasłonecznienie, ale i lokalizację budynku.
Pompa ciepła jest lepszym niż kolektor słoneczny wyborem, gdy:
- budynek jest zacieniony,
- dach po nasłonecznionej stronie nie pozwala na montaż systemów solarnych.
Jak działają kolektory słoneczne?
Kolektory – w dużej mierze ze względu na koszt samego urządzenia – są najtańszą formą pozyskiwania energii odnawialnej. Ceny są przystępne także ze względu na konkurencyjność, a dodatkowym atutem stają się dotacje rządowe zachęcające do inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że to opcja mocno zależna od warunków pogodowych. W czasie upałów problematyczne mogą natomiast stawać się kwestie magazynowania, a także fakt, że podgrzana woda stygnie nim zostanie wykorzystana lub że ciecz w kolektorze ma temperaturę zbyt niską.
Zakłada się, że w polskich warunkach kolektory słoneczne mogą zaspokoić do 70% ciepła potrzebnego do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dla kogo to opcja idealna? Przede wszystkim dla osób, którym zależy na jak najniższym inwestowanym kapitale oraz braku kosztów przy późniejszej eksploatacji. Sprężarka w pompie ciepła energii elektrycznej ich wymaga, a kolektor nie.
Pompa ciepła i kolektor – duet może więcej?
Jak widać, zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy ciepła mają swoje wady i zalety. To sprawiło, że coraz chętniej inwestorzy decydują się na połączenie mocy obu urządzeń w ramach jednej instalacji.
Zaletą połączenia pompy ciepła z kolektorami solarnymi jest bardziej efektywne działanie oraz szybszy powrót gruntu do pierwotnego stanu. W sezonie grzewczym pompa powoduje spadek temperatury w gruncie, która w okresie późniejszym powinna wrócić do zwykłego poziomu, gwarantując efektywność w kolejnym roku. Jeśli jednak pompa będzie wykorzystywana do grzania wody całorocznie, regeneracja taka rozciąga się w czasie.