Planując stworzenie instalacji fotowoltaicznej, musisz podjąć szereg decyzji, między innymi odpowiedzieć na pytanie, jaka powinna być jej moc. To ona wpłynie na wydajność i sposób pracy paneli. Jakie jeszcze aspekty techniczne należy wziąć pod uwagę? Jaka moc sprawdzi się w przeciętnym domu jednorodzinnym?
1. Szacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej
2. Co wpływa na moc fotowoltaiki?
3. Jak obliczyć moc instalacji?
4. Więcej czy mniej? Planowanie instalacji
Oczywiście, mocy instalacji nie trzeba obliczać samodzielnie. Zrobią to eksperci. Warto jednak orientować się w temacie, by wiedzieć, czego się spodziewać i jak planować poszczególne etapy działań.
Szacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej?
Wielkość i moc paneli fotowoltaicznych to dwa kluczowe parametry każdej instalacji. Oba są zresztą ze sobą powiązane. Osoby, które dysponują stosunkowo niewielką powierzchnią dachu przeznaczoną na tę inwestycję, a chcą uzyskać instalację o dużej mocy, powinny sięgać po panele, których moc przekracza 350 Wp. Dysponując natomiast sporym miejscem, możesz zakupić więcej paneli o niższej mocy nominalnej, na przykład 250 – 300 Wp każdy.
Zastanawiając się, jaka moc paneli będzie optymalna, musisz wziąć pod uwagę indywidualne cele oraz zapotrzebowanie energetyczne konkretnego budynku. W przypadku przeciętnego budynku jest to zwykle od ok. 3 500 kWh do 4 500 kWh rocznie. Wartość ta może się zmieniać w zależności od wyposażenia domu w sprzęt elektryczny, sposobu podgrzewania wody, liczby i stylu życia poszczególnych domowników.
Zastanów się także, jaki cel ma instalowanie fotowoltaiki w twoim domu. Niektórym osobom zależy wyłącznie na częściowym zmniejszeniu rachunków za prąd, inni decydują się na doprowadzenie do energetycznej samowystarczalności. Łatwo zorientować się, że każda z tych sytuacji wymaga innej mocy całego systemu.
Jedną z częściej wybieranych opcji jest takie przygotowanie systemy, by zaspokajał połowę rocznego zapotrzebowania na prąd.
Co wpływa na moc fotowoltaiki?
Generalizując, można przyjąć, że prawidłowo zainstalowana i optymalnie skonfigurowana fotowoltaika powinna umożliwiać generowanie ok. 1000 kWh rocznie z 1 kWp mocy. Wybierając panele, nie można sugerować się jednak wyłącznie ich mocą. Pozostałe wartości także są istotne. Na jakie parametry jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
Sprawdź wydajność energetyczną paneli oraz gwarancję na ich wydajność. Każde ogniwo z biegiem czasu traci swoją skuteczność, ale wybierając dobre produkty, możesz spodziewać się, że te spadki będą niewielkie i stopniowe.
Na moc fotowoltaiki wpływają także czynniki zewnętrze. Należy zadbać o właściwe nasłonecznienie dachu. Jeśli instalacja zostanie ulokowana w permanentnym lub częstym częściowym zaciemnieniu, nie będzie w stanie dostarczyć maksymalnej możliwej mocy.
Jak obliczyć moc instalacji?
Jak wobec tego, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty wymienione wyżej, wyliczyć, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna? W tym celu warto zastosować jeden z kilku istniejących wzorów. Jeden z nich prezentuje się następująco:
PV [kWp]=((Ek [kWh]*a [%])+ ((Ek [kWh]*b)/opust))/(uzysk mocy),
gdzie:
PV – moc instalacji,
Ek – zużywana rocznie energia wyrażona w kWh,
a – udział bieżącej konsumpcji własnej energii
b – udział energii oddanej do sieci,
uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp mocy instalacji PV,
opusty – liczba stała wynosząca 0,7 kWh w przypadku instalacji o mocy do 50 kW włącznie lub 0,8 kWh przy instalacjach o mocy do 10 kW łącznie.
Oczywiście, takie wzory odnoszą się do małych instalacji fotowoltaicznych, tworzonych na potrzeby gospodarstw domowych. Przy dużych farmach paneli stosuje cię całkowicie inne obliczenia.
Więcej czy mniej? Planowanie instalacji
W polskich warunkach klimatycznych każdemu 1000 kWh odpowiada 1250 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. Znając takie wartości, łatwiej jest zaplanować przyszłą instalację. Nie zawsze jednak jest możliwość precyzyjnego zgrania jej z potrzebami gospodarstwa domowego. Czy lepiej wiec zapewnić nadmiar energii czy bazować na niższych wartościach?
Dobór mocy instalacji wpływa na to, jak szybko zwróci się cała inwestycja. Zawsze dobrym pomysłem jest wybranie fotowoltaiki, która będzie jak najbliższa samowystarczalności.