Wiele osób, zastanawiając się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, zastanawia się, jaka jest wydajność paneli w miesiącach zimowych. Czy prawdą jest, że opłacają się one jedynie latem? Ile prądu jest w stanie wyprodukować instalacja w miesiącach zimowych?
- Czy fotowoltaika zimą jest wydajna?
- Fotowoltaika zimą w kontekście całego roku
- Na jakie ilości prądu możesz liczyć zimą?
- Czy panele można montować zimą?
Przede wszystkim należy podkreślić, że fotowoltaika zimą również działa. Pozostaje rozstrzygnąć, ile prądu są w stanie wyprodukować w tym okresie panele.
Czy fotowoltaika zimą jest wydajna?
Zimą promieniowanie słoneczne dociera do ziemi w ograniczonych ilościach, niebo częściej bywa zachmurzone, a na dachach niejednokrotnie zalega śnieg. Te czynniki sprawiają, że fotowoltaika zimą istotnie produkuje mniej energii. Istnieje jednak ważny czynników, który wpływa na pracę instalacji. Okazuje się, że w otoczeniu niższych temperatur moduły pracują wydajniej. Oznacza to, że spadki produkcji wywołane przez zimową aurę mogą być po części rekompensowane sposobem działania.
Mówiąc o wpływie zimy na fotowoltaikę, nie sposób pominąć kwestii śniegu zalegającego na dachach. Dobrych wiadomości jest kilka. Przede wszystkim same opady w żaden sposób nie wpływają na stan techniczny paneli. Instalacje najczęściej są montowane na dachach usytuowanych pod kątem pozwalającym na zsuwanie się śniegu. Dodatkowo – mimo zaśnieżenie – promieniowanie nadal częściowo dociera do modułu, generując energię. Jej część, podczas zsuwania śniegu, zamienia się w ciepło, co przyspiesza cały proces.
Fotowoltaika zimą w kontekście całego roku
Jak widać, fotowoltaika działa przez cały rok. Co prawda wiosną i latem panele produkują więcej energii, jednak nie oznacza to, że zima skazuje cię na wzrost rachunków. Zagrożenie te eliminuje dodatkowy czynnik: przy wysokiej produkcji w upalne dni nadprogramowa energia jest przekazywana do sieci, dzięki czemu można wykorzystać ją później.
Taką możliwość dopuściła nowelizacja ustawy OZE, zgodnie z którą prosument może takie nadwyżki oddawać, a następnie zimą uzyskiwać prąd w korzystniejszej cenie.
Na jakie ilości prądu możesz liczyć zimą?
Do pełnego obrazu sytuacji potrzeba jednak konkretnych liczb. Ile prądu są w stanie wyprodukować panele fotowoltaiczne zimą?
Zgodnie z danymi statystycznymi, najgorszymi miesiącami dla fotowoltaiki są grudzień i styczeń. Nadal jednak, nawet przy tak niesprzyjających warunkach, instalacja produkuje energię – na poziomie nawet 30 – 35% rocznego uzysku energetycznego. Oznacza to, że panele generują oszczędności przez cały rok.
Czy panele można montować zimą?
Nie brakuje osób, które chciałyby przygotować instalację fotowoltaiczną na rozpoczęcie wiosny, dlatego też zastanawiają się, czy montaż paneli można zainicjować właśnie zimą. Okazuje się, że nie ma ku temu przeciwwskazań.
Oczywiście, duże zaśnieżenie, zamiecie i bardzo niska temperatura nie jest korzystna dla pracy monterów, jednak takie zimowe dni należą do rzadkości. Jeśli więc na dachu nie zalega gruba warstwa i wiatr nie bije rekordów, nic nie stoi na przeszkodzie, by taka instalacja powstała. Cały proces nie różni się niczym od odbywającego się latem.
Zimą można zamontować panele fotowoltaiczne na dachach płaskich, skośnych i lekko skośnych. Można również umocować je na specjalnych stelażach na gruncie.