Elektromobilność kojarzymy przede wszystkim z samochodami. Napędzane energią elektryczną samochody rzeczywiście są nadzieją całej branży i wiele osób wiąże z nimi spore nadzieje. Ich używanie pozwala w znaczącym stopniu obniżyć poziom zanieczyszczenia środowiska oraz powietrza w dużych miastach. Coraz doskonalsza technologia ich produkcji sprawia ponadto, że ich eksploatacja staje się coraz tańsza, przez co wielu kierowców decyduje się na zakup jednego z nich.
Niestety zakup samochodu elektrycznego nie zawsze okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Po pierwsze dlatego, że wiąże się ze sporymi kosztami, które nie każdy chce lub może ponieść – przede wszystkim, jeśli szuka rozwiązania pozwalającego mu tylko na poruszanie po mieście. Po drugie zaś – nie każdy klient posiada prawo jazdy pozwalające mu na legalne poruszanie się elektrycznym autem. Nie bez znaczenia są też rozmiary tego typu pojazdów. Warto więc poszukać rozwiązań, które pozwolą na uniknięcie wyżej opisanych problemów. W nowym artykule w skrócie opisujemy najpopularniejsze opcje.
Pojazdy elektryczne do miasta – rowery i skutery. Czemu warto z nich korzystać?
Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu, napędzane silnikami elektrycznymi o różnej mocy pojazdy jednośladowe były widokiem niecodziennym, dziś na ulicach wielkich miast można spotkać je właściwie każdego dnia. Rowery i skutery elektryczne mają wiele zalet. Jedną z najważniejszych są z całą pewnością stosunkowo nieduże koszty ich zakupu. W przeciwieństwie do wciąż drogich aut elektrycznych, rowery i skutery możemy kupić już za kilka tysięcy złotych. Dużo tańsza jest też ich eksploatacja – wliczając w to zarówno koszty ładowania baterii, jak i ewentualne naprawy czy wymianę części eksploatacyjnych.
Wielu klientów na zakup któregoś z elektronicznych jednośladów decyduje się również ze względu na fakt, że do ich prowadzenia nie są potrzebne żadne uprawnienia. Możliwość poruszania się bez prawa jazdy to niewątpliwie ogromny atut tego rozwiązania. Ich użytkownicy bardzo chwalą sobie też mniejsze problemy związane ze znalezieniem miejsca do parkowania. Dotyczy to zwłaszcza rowerów elektrycznych, które możemy po prostu przypiąć wraz z innymi rowerami przypiętymi do ogólnodostępnych stojaków.
Elektryczne hulajnogi i deskorolki. Czy na pewno są one sprzętem tylko dla młodzieży?
Warto jednak pamiętać, że oferta producentów małych pojazdów elektrycznych wcale nie ogranicza się do wspomnianych rowerów oraz skuterów. Użytkownicy, którzy szukają jeszcze mniejszego pojazdu powinni zainteresować się rozwiązaniami takimi jak hulajnogi czy deskorolki elektryczne. Są one jeszcze tańsze niż rowery i skutery, a ponadto pozwalają dotrzeć w jeszcze bardziej nietypowe miejsca. Wbrew pozorom nie są też wcale zarezerwowane dla najmłodszych użytkowników. Dotyczy to zwłaszcza hulajnóg, które często posiadają siodełka umożliwiające wygodną jazdę w pozycji siedzącej oraz kosze pozwalające na przewożenie różnego rodzaju ładunków – nie tylko codziennych zakupów, ale też większych przedmiotów.