Samochody elektryczne jeszcze do niedawna stanowiły sporą rzadkość na ulicach polskich miast i przez większość kierowców były traktowane jako „zabawka” dla najbardziej zamożnych, a w najlepszym przypadku – jako melodię dalekiej przyszłości.
- Zalety samochodów elektrycznych. Przyjazne dla środowiska naturalnego
- Samochody elektryczne – czemu warto? Większe możliwości techniczne
- Samochód elektryczny – najważniejsze zalety. Wygoda eksploatacji
Ta okazała się jednak wcale nie tak daleka, jak mogłoby się wydawać, a elektromobilność w przeciągu zaledwie kilku lat stała się jedną z najważniejszych gałęzi szeroko pojętego przemysłu motoryzacyjnego. Na rynku pojawiły się marki specjalizujące się wyłącznie w produkcji e-samochodów (jak chociażby legendarna już w niektórych kręgach Tesla), a auta zasilane energią elektryczną pojawiły się w ofercie właściwie wszystkich producentów.
Coraz bardziej różnorodna oferta w sektorze elektromobilności przekonuje z roku na rok większą liczbę kierowców. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest całe mnóstwo. Dla części kupujących kluczowa okazuje się na pewno troska o środowiska oraz czystość powietrza w polskich miastach. Nie sposób jednak zapomnieć również o innych zaletach związanych z przesiadką do „elektryka”. Jakie względy przemawiają jednak za tym rozwiązaniem?
Zalety samochodów elektrycznych. Przyjazne dla środowiska naturalnego
Popularność samochodów elektrycznych na całym świecie wynika na pewno przede wszystkim z rosnącej świadomości na temat tego, jak destrukcyjny wpływ na jakość powietrza oraz środowisko naturalne mają tradycyjne auta wyposażone w silnik spalinowy. Samochód elektryczny nie emituje spalin, a używana do jego napędzenia energia jest produkowana w coraz bardziej przyjaznych naturze elektrowniach. Wybierając auto z takim silnikiem troszczymy się więc o planetę oraz zdrowie nas wszystkich, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.
Samochody elektryczne – czemu warto? Większe możliwości techniczne
Na szczęście nie jest tak, że samochód elektryczny oznacza wyrzeczenia na rzecz ochrony środowiska. Współczesne pojazdy tego typu to konstrukcje o dużej mocy. W osiągnięciu wyśrubowanych parametrów inżynierom pomaga przede wszystkim konstrukcja samego napędu, który dzięki temu, że się nie nagrzewa, pozwala na optymalne wykorzystanie energii oraz osiągniecie potencjalnie wyższej mocy. Wbrew obiegowym opiniom, samochody elektryczne mają też bardzo wytrzymałe akumulatory i cechują się wyjątkowo mało awaryjną pracą.
Samochód elektryczny – najważniejsze zalety. Wygoda eksploatacji
Za wyborem samochodu elektrycznego przemawia też nieprzysparzająca problemów eksploatacja. Ładowanie jest bardzo łatwe i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Sam samochód cechuje się natomiast bardzo cichą pracą, co jest ważne zarówno dla kierowcy oraz pasażerów, jak i przechodniów i innych uczestników ruchu. Koszty energii elektrycznej nie wykazują ponadto tak dużych wahań, jak ma to miejsce w przypadku benzyny i oleju napędowego.