Panele fotowoltaiczne na dachach powoli stają się normalnymi elementami krajobrazu. Nie zawsze jednak montaż na dachu jest możliwy. Czy wtedy jesteś zmuszony zrezygnować z ekologicznej energii pozyskiwanej ze słońca? Nie! Możliwy jest bowiem również montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, który w wielu przypadkach okazuje się znakomitym rozwiązaniem. Dowiedz się więcej na ten temat!
Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto to rozważyć?
Istnieje wiele sytuacji, w których fotowoltaika na gruncie może się okazać właściwym rozwiązaniem. Warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi, gdy:
- na dachu nie ma miejsca na instalację o określonej mocy,
- budynek ma dach o zbyt dużym nachyleniu – strome spadki dachów nie sprzyjają przechwytywaniu energii ze słońca,
- dach jest stary – jeśli konstrukcja lub poszycie wymagają renowacji, lepiej nie montować instalacji PV na dachu, szczególnie że może on sobie nie poradzić z obciążeniem.
Nie ma też przeciwwskazań, by montować panele na gruncie z innych powodów. Taka instalacja może być równie efektywna co ta dachowa.
Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety
Jeśli zdecydujesz się na mocowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie, możesz również liczyć na kilka korzyści. To przede wszystkim:
- możliwość optymalnego ustawienia paneli – idealnie wymierzony kąt i skierowanie instalacji na południe zapewnią Ci największą efektywność; na gruncie można też z łatwością zamontować instalację, która śledzi ruch słońca, dzięki czemu produkuje jeszcze więcej energii;
- łatwiejszy dostęp – co prawda panele uznaje się za bezobsługowe, może być konieczne ich okresowe czyszczenie; dlatego warto mieć do nich łatwy dostęp;
- brak ingerencji w wygląd i konstrukcję dachu – niekiedy by zamontować panele, trzeba częściowo zdemontować poszycie; ponadto według niektórych instalacja PV szpeci dach;
- możliwość wykorzystania nieużywanego terenu – fotowoltaika na gruncie to dobry sposób na to, by zacząć czerpać korzyści z tych terenów, które nie nadają się pod uprawy;
- lepsze chłodzenie – efektywniejsza wentylacja sprawia, że instalacja pracuje wydajniej!
Warto jednak wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma pewne wady. Jedną z ważniejszych jest wyższy koszt montażu. Cenę podwyższają przede wszystkim niezbędne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Ponadto naziemne konstrukcje fotowoltaiczne zajmują sporo miejsca. Dlatego jest to inwestycja tylko dla tych, którzy dysponują sporą działką.
Jak montuje się naziemne konstrukcje fotowoltaiczne?
Należy zacząć od kwestii prawnych – jeśli moc planowanej instalacji fotowoltaicznej nie przekroczy 50 kW, nie jest konieczne pozwolenie na jej budowę, chyba że obszar zabudowy został wpisany do rejestru zabytków lub wymaga oceny pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne albo na obszar Natura 2000. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest w tym przypadku dość skomplikowany. Należy zastosować specjalne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – wzmacniane stelaże wykonane z wytrzymałej, ocynkowanej stali i zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Mocuje się je do gruntu poprzez bezpośrednie wbijanie lub wkręcanie albo wykonując uprzednio betonowy fundament.
Warto też pamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie będzie się wiązał z koniecznością przekopania ogródka w celu poprowadzenia pod ziemią przewodów.
Fotowoltaika na gruncie – czy warto?
Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie? To zależy od indywidualnej sytuacji, jednak taka instalacja z całą pewnością może być korzystna. To duża szansa dla tych, którzy chcą korzystać z energii słonecznej, a nie mogą lub nie chcą zamocować paneli na dachu. Jeśli interesuje Cię więcej informacji na ten temat lub szukasz dostawcy najlepszych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki, sprawdź ofertę firmy Eko Prime: https://ekoprime.pl/!