Coraz większe zainteresowanie zmianami klimatycznymi oraz rosnące koszty energii wymuszają poszukiwania nowych sposobów oszczędzania energii.
W kwestii ogrzewania jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła, które nie tylko mogą przyczynić się do oszczędzania pieniędzy, ale dodatkowo ograniczają emisję CO2.
Co to jest pompa ciepła?
Zadaniem pomp ciepła jest przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego. Są to urządzenia, które pozwalają uzyskać bardzo efektywny system ogrzewania. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, a ich nazwy odnoszą się do źródła energii oraz medium, do którego jest ona przekazywana.
Popularne rodzaje pomp ciepła
- Pompa ciepła powietrze-powietrze – pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz i przekazują je do wnętrz.
- Pompa ciepła powietrze-woda – przenoszą ciepło z powietrza na zewnątrz i przekazuje je do systemu wodnego.
- Pompa ciepła grunt-woda – pozwalają korzystać z ciepła pochodzącego z ziemi i przekazują je do systemu budynku.
Zalety pomp ciepła
Wysoka efektywność energetyczna pomp ciepła przekłada się na niższe rachunki za energię, a do tego czasami można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań lub ulg podatkowych.
Warto również zwrócić uwagę na możliwość zwiększenia wartości nieruchomości dzięki takiej inwestycji, co w przyszłości pozwoli uzyskać lepszą cenę. Nie można zapominać o korzyściach dla środowiska związanych z ograniczoną emisją CO2 (szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania).
Istotną wadą praktycznie wszystkich pomp ciepła jest natomiast dużo wyższy koszt początkowy, który jednak z czasem wyrówna się dzięki mniejszym rachunkom za energię.