Panele fotowoltaiczne to zdecydowanie najpopularniejszy przykład rozwiązania związanego z energią odnawialną.
Wiele osób jednak nie wie, że ich sprawność zależy nie tylko od miejsca montażu czy jakości wykorzystanych elementów, ale również od aktualnej temperatury powietrza.
Co to oznacza w praktyce? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Jak temperatura powietrza wpływa na sprawność paneli fotowoltaicznych?
W dużym skrócie, jeżeli temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni Celsjusza, to panele działają efektywniej.
Dla wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznych jest to dużym zaskoczeniem, bo wychodzą oni z błędnego założenia, że wzrost temperatury powietrza jest korzystny dla wydajności paneli.
Ta jednak maleje wraz ze wzrostem temperatury, co trzeba uwzględnić podczas planowania nowej instalacji. Nie można zapominać, że nawet jeżeli na zewnątrz panuje przyjemna temperatura, to przy samych panelach na rozgrzanym dachu z pewnością będzie ona wyższa.
Spadek sprawności paneli
Przyjmuje się, że każdy wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza przekłada się na spadek wydajności wynoszący około 0,5%. Chociaż nie jest to duża wartość, to przy dziesięciu stopniach spadek wynosi już 5%.
W celu uniknięcia zjawiska przegrzewania się paneli fotowoltaicznych, można stosować rozwiązania pozwalające na odprowadzanie ciepła. Jest to ważne, ponieważ przegrzewające się panele nie tylko mają obniżoną wydajność, ale również skraca się ich żywotność.
To pokazuje, jak ważne jest wybranie odpowiedniej firmy, która zajmie się dostarczeniem i zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej.