Stale rosnące ceny prądu w połączeniu ze spadkiem cen instalacji fotowoltaicznych generują wysokie zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Chociaż sprzedawcy paneli fotowoltaicznych zawsze starają się zachwalać zalety instalacji fotowoltaicznych, należy mieć świadomość, że nie zawsze przyniosą one oczekiwane oszczędności.
- Niskie opłaty za prąd
- Dom położony w zacienionej okolicy
- Planowany remont dachu
Jeżeli chcesz się upewnić, czy instalacja fotowoltaiczna jest dla ciebie odpowiednim wyborem, zapoznaj się z poniższymi przykładami.
Niskie opłaty za prąd
Pomimo licznych dotacji i coraz przystępniejszych cen, zakup dobrej instalacji fotowoltaicznej wciąż oznacza duży wydatek, szczególnie dla osoby prywatnej. Trzeba również mieć świadomość, że tańsze panele fotowoltaiczne charakteryzują się niższą wydajnością. Nie warto więc kupować sprzętu z niższej półki. Jeżeli więc aktualnie płacisz niskie rachunki za prąd, warto wstrzymać się z montażej rozbudowanej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ na ewentualny zwrot z inwestycji będziesz musiał czekać wiele lat.
Dom położony w zacienionej okolicy
Do uzyskiwania dużych ilości energii ze słońca potrzebne jest dobre nasłonecznienie. Chociaż instalacje fotowoltaiczne można montować na całym świecie, to w niektórych miejscach taka inwestycja jest dużo bardziej uzasadniona. Planowanie instalacji należy więc zacząć od upewnienia się, że pobliskie drzewa lub budynki nie będą rzucały cienia na powierzchnę paneli. Zdaniem niektórych specjalistów kilkuprocentowe zacienienie może zmniejszyć wydajność całej instalacji nawet o ⅕. Możesz więc od razu zrezygnować z usług specjalistów, którzy nawet nie sprawdzili, w jakiej lokalizacji znajduje się twój dom, a z góry zapewniają cię o tym, że jest to świetne rozwiązanie.
Planowany remont dachu
Kolejnym przykładem sytuacji, w których wydawanie dużych pieniędzy na fotowoltaikę nie ma uzasadnienia, jest planowany remont dachu. Zamontowaną instalację można oczywiście rozebrać i później ponownie zainstalować na nowym dachu, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Skoro więc można ich uniknąć, warto wstrzymać się do momentu, w którym dach zostanie wymieniony na nowy. Przy okazji warto wspomnieć, że jeżeli ktoś korzysta z usług doświadczonych specjalistów, nie musi się obawiać, że dach zostanie uszkodzony podczas montowania paneli fotowoltaicznych.
Przykładów sytuacji, w których zakup fotowoltaiki może nie przynieść oczekiwanych zysków (lub trzeba będzie dłużej na nie poczekać) jest oczywiście więcej. Warto więc mieć świadomość, że chociaż odpowiednio dobrane panele rzeczywiście mogą obniżyć wysokość rachunków lub całkowicie je wyeliminować (w przypadku dużych i wydajnych instalacji), to jednocześnie nie jest to rozwiązanie dla każdego. Warto zatem nawiązać współpracę z firmą, która poinformuje klienta nie tylko o zaletach tego rozwiązania, ale przedstawi mu również wady i ograniczenia instalacji. Na szczęście z każdym rokiem wypuszczane są nowe panele, które mają coraz większą wydajność.