Zarówno pojazdy hybrydowe jak i elektryczne nie wzbudzają już sensacji na naszych drogach – są coraz częściej spotykane. Wiele osób jednak obawia się wciąż czysto elektrycznych samochodów i rozważa alternatywne rozwiązanie jakim są pojazdy hybrydowe.
Od 2035 roku Polska rezygnuje z pojazdów spalinowych
Od 2035 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz sprzedaży aut spalinowych. Chodzi tutaj o auta nowe, a zakaz ten to wstępne plany, które zawarte są w deklaracji COP26. Deklaracja ta została podpisana przez 24 przedstawicieli państw oraz sześciu producentów samochodów. Najbardziej ambitne plany, jeżeli chodzi o dążenie do zeroemisyjności ma Wielka Brytania, która deklaruje zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych oraz dostawczych z silnikami spalinowymi już od 2030 roku.
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji
Samochody elektryczne wykorzystują jedynie silnik elektryczny do napędzania pojazdu. Nie posiadają silnika spalinowego, który mógłby uruchomić się w razie potrzeby, np. wtedy kiedy rozładują się elektryczne akumulatory. Jednak wraz z rozwojem elektromobilności rozwijają się także sieci obsługi takich pojazdów i coraz częściej na parkingach w centrach miast czy w galeriach handlowych pojawiają się specjalne stacje ładowania.
Samochody hybrydowe – lepsze niż zwykłe spalinowe?
Samo słowo hybryda oznacza połączenie dwóch elementów. W przypadku samochodu chodzi tutaj o silnik elektryczny i silnik spalinowy, z których korzysta napęd hybrydowy. Szczegółowa technologia zależy najczęściej od danej marki czy modelu pojazdu, ale w większości przypadków schemat działania jest podobny. Silnik spalinowy wykorzystywany jest do ładowania akumulatora silnika elektrycznego. Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu? Zdecydowanie niższe spalanie, które z jednej strony przekłada się na oszczędność, a z drugiej na poprawę stanu środowiska.
Hybryda plug-in – idealny kompromis?
Pojazdy hybrydowe typu plug-in to swojego rodzaju kompromis pomiędzy samochodami całkowicie elektrycznymi, a pojazdami spalinowymi. Jak działają samochody tego typu? Posiadają one silniki elektryczne, które mogą być doładowywane z gniazdka zupełnie tak, jak standardowe elektryczne samochody. Ich przewagą jest natomiast to, że w przypadku jego rozładowania możliwa jest dalsza jazda konwencjonalną hybrydą. W tym przypadku zasięg silnika elektrycznego jest dużo mniejszy i wynosi przeważnie kilkadziesiąt kilometrów, jednak do codziennej jazdy po mieście jest to wystarczający zasięg.
Jaki napęd wybrać?
Nie da się jasno określić odpowiedzi, która sprawdzi się w każdym przypadku. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i każdy zakup powinien właśnie tak być rozpatrywany.
Dla tych, którzy poruszają się stałymi trasami po mieście, a dodatkowo posiadają instalacje fotowoltaiczne mogą spokojnie zainwestować w samochód elektryczny. Jeżeli natomiast na co dzień poruszasz się po mieście, ale lubisz czasem wyjechać w dłuższą trasę postaw na hybrydę plug-in, która będzie ekonomiczna na co dzień, a w momencie, kiedy potrzebny będzie większy zasięg bez problemu pokona wiele kilometrów na standardowym silniku hybrydowym.