Chociaż w ostatnich latach nastąpiła w tym temacie kolosalna poprawa, stan powietrza w polskich miastach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jednym z czynników, które w największym stopniu wpływają na zanieczyszczenia, którym oddychają mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Łodzi i innych większych miejscowości w naszym kraju są na pewno samochody – zwłaszcza te napędzane silnikami diesla.
- Mit numer 1: Elektromobilność to opcja tylko dla najzamożniejszych
- Mit numer 2: Elektromobilność to opcja tylko do poruszania się po mieście
- Mit numer 3: Elektromobilność to tylko samochody osobowe
- Mit numer 4: Elektromobilność to niebezpieczna forma podróżowania
- Mit numer 5: Elektromobilność nie pozwoli skutecznie chronić klimatu
Dlatego jednym z najważniejszych narzędzi skutecznej walki ze smogiem powinno okazać się promowanie elektromobilności. W tym temacie dzieje się naprawdę sporo – to trzeba przyznać otwarcie – ale mimo tego wśród Polaków pokutuje wiele krzywdzących mitów. Wbrew pozorom stanowią one często poważny problem, bo sprawiają, że skuteczna promocja pojazdów napędzanych energią elektryczną okazuje się nieskuteczna. Najwyższa pora więc się z nimi rozprawić i wskazać, które szeroko rozpowszechniane informacje, delikatnie mówiąc, rozmijają się z prawdą. W tym artykule omawiamy kilka najważniejszych i najczęstszych mitów związanych z elektromobilnością.
Mit numer 1: Elektromobilność to opcja tylko dla najzamożniejszych
Wielu kierowców – nawet tych naprawdę troszczących się o dobro środowiska naturalnego – sceptycznie podchodzi do kwestii przejścia na samochód elektryczny z obawy przed wysokimi kosztami jego eksploatacji. Tymczasem okazuje się, że właściciele e-samochodów wcale nie są narażeni na większe wydatki niż ci poruszający się autami z dieslem.
Mit numer 2: Elektromobilność to opcja tylko do poruszania się po mieście
Jeszcze kilka lat temu pojemność baterii umieszczanych w samochodach elektrycznych była faktycznie niewielka. W połączeniu z małą szybkością ładowarek oraz niezbyt rozbudowaną siecią stacji do ładowania, elektromobilność faktycznie była zarezerwowana tylko dla mieszkańców miast. Dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Mit numer 3: Elektromobilność to tylko samochody osobowe
Wielu Polaków elektromobilność kojarzy przede wszystkim z samochodami osobowymi. Tymczasem napęd elektryczny mogą też mieć samochody dostawcze i ciężarowe, autobusy, motocykle i skutery, rowery, a nawet hulajnogi.
Mit numer 4: Elektromobilność to niebezpieczna forma podróżowania
Swego czasu media często informowały o problemach związanych z podróżowaniem elektrycznymi pojazdami. Wraz z postępem technologicznym i dopracowaniem tych konstrukcji, takie problemy stały się nieaktualne, a same auta elektryczne – całkowicie bezpieczne.
Mit numer 5: Elektromobilność nie pozwoli skutecznie chronić klimatu
Argumentem często wysuwanym przez przeciwników elektromobilności jest to, że nie pozwala ona skutecznie spowolnić tempa zmian klimatycznych. Różne badania naukowe pokazują jednak, że przesiadka do samochodu elektrycznego to ważny krok w kierunku walki ze smogiem i ociepleniem klimatu.