Działanie paneli słonecznych uzależnione jest przede wszystkim od promieni słonecznych. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis udowodnili, że możliwe jest opracowanie paneli anty-słonecznych działających w porze nocnej.
Wstępne badania pokazują, że mogą one osiągnąć do 25%sprawności paneli słonecznych. Jak w takim razie będą działać takie panele? Mają one przechwytywać podczerwień emitowaną przez kulę ziemską. System anty-paneli słonecznych miałby działać razem ze słonecznymi paneli, a tym samym wspierałyby cały proces wytwarzania energii z odnawialnych źródeł.
Kalifornijscy naukowcy doszli do wniosku, że skoro ziemia nagrzewa się w dzień, a stygnie (czyli oddaję nagromadzoną energię), to można ten fakt wykorzystać. Nagromadzone powietrze oddawane jest właśnie w postaci fal podczerwonych. Jeśli system anty-słonecznych paneli zostanie dopracowany, to branża odnawialnych źródeł energii może wejść w nową fazę. To kolejny krok do rezygnacji z tak szkodliwego węgla emitującego niesamowite ilości trującego dwutlenku węgla.