Instalacje fotowoltaiczne pozwalają uzyskać czystą energię elektryczną z nieodnawialnego źródła, którym jest energia słoneczna. W wielu przypadkach, taka inwestycja się opłaca, jednak czasem zdarza się, że nie warto w nią zainwestować. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się więcej.
- Opłaty za prąd nie są wysokie
- Za jakiś czas będziesz się przeprowadzać
- Masz dużo cienia
- Planujesz nowy dach
Zalet fotowoltaiki jest naprawdę sporo, niezależność energetyczna, korzyści dla środowiska naturalnego, a czasem o wiele niższe rachunki za prąd. Te powody mogą zachęcać. Niestety fotowoltaika nie sprawdza się w każdym przypadku.
Opłaty za prąd nie są wysokie
Wysokość rachunków za prąd to bardzo często jeden z głównych powodów, dlaczego decydujemy się na zmiany. Celem instalacji jest znaczne obniżenie naszych opłat. Jednakże, gdy opłaty za prąd sięgają od 100 do 150 złotych, taka inwestycja nie jest potrzebna. W takim przypadku instalacja powinna być bardzo mała, a to przekłada się na wyższe ceny paneli, konstrukcji oraz instalacji.
Za jakiś czas będziesz się przeprowadzać
Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się długoterminowo. Zazwyczaj koszty zwrócą się po 8 czy 10 latach od montażu. Jeśli planujemy w najbliższym czasie przeprowadzkę, to założenie fotowoltaiki, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Chyba, że posiadaniem fotowoltaiki, chcemy podnieść wartość naszej nieruchomości. Wtedy taka decyzja jest jak najbardziej słuszna.
Masz dużo cienia
Panele fotowoltaiczne najlepiej wykorzystują swój potencjał, gdy mają dostęp do słońca. Wtedy pracują bardzo wydajnie i wykorzystują swoja moc. Zacienienie modułu fotowoltaicznego może nieść za sobą negatywne skutki. Nawet niewielki procent zacienienia może przyczynić się do spadku wydajności nawet o kilkanaście procent. Przyczyn zacienienia jest naprawdę sporo, można do nich zaliczyć: słupy, drzewa, inne budynki, a czasem budowle, które znajdują się w większej odległości.
Przed założeniem fotowoltaiki, najlepszym pomysłem będzie wykonanie dokładnej analizy. Powinna ona dotyczyć naszego najbliższego otoczenia. W szczególności analizie powinny podlegać obiekty, które rzucają cień. Następną ważną sprawą jest wybór doświadczonego instalatora. Zadba on o prawidłowe rozstawienie paneli na naszym dachu.
Planujesz nowy dach
Z reguły panele fotowoltaiczne montowane są na dachach budynków. Z budową systemu, warto się wstrzymać, jeśli w niedalekiej przyszłości, myślimy o wymianie dachu. To oszczędzi nam kosztów demontażu, a następnie ponownego montażu. Jeśli posiadamy stary dach, a równocześnie planujemy też system fotowoltaiczny, najlepiej jest zrobić obie rzeczy na raz. Wtedy nasz system będzie pasował do nowoczesnego dachu, więc wszystko zyska wizualnie. Uzyskamy harmonijny układ, gdyż dach będzie pasował do systemu. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest tylko jedna wizyta montera, więc oszczędność kosztów.
Przed decyzją o zakupie systemu fotowoltaicznego, warto przeanalizować wszystkie zalety i wady. To pomoże uniknąć nam niepotrzebnych stresów.